Tematem tegorocznego konkursu było hasło: „Region – Ludzie – Krajobraz”, a główne zadanie projektowe dotyczyło „Zmian w krajobrazie kulturowym w mojej okolicy”. Brzmi poważnie? Bo było poważnie. Ale też twórczo, inspirująco i momentami zaskakująco. Okazało się bowiem, że krajobraz to nie tylko drzewa, budynki i drogi. To również ludzie, wspomnienia, tradycje i pytania o to, co warto zachować dla przyszłych pokoleń.
Naszą szkołę reprezentowali: Victoria Rovntree, Julia Skop, Nadia Myalska, Kinga Polaczek, Karol Danek i Tymoteusz Matlak, a nad całością czuwały opiekunki: Urszula Karwath i Barbara Boruta. Wspólnie podjęli się zadania, które wymagało znacznie więcej niż jednorazowego przygotowania prezentacji. To była długa droga: zbieranie materiałów, analizowanie zmian zachodzących w najbliższej okolicy, dyskusje, spotkania, konkursy , próby i analizy. Czyli wszystko to, co zwykle kryje się za kulisami sukcesu, a czego nie widać na zdjęciach z wręczenia nagród.
Szczególnie emocjonujący okazał się czwarty etap konkursu. Uczniowie mieli w atrakcyjnej i dowolnej formie zaprezentować na scenie efekty swojej pracy. Jurorzy oceniali pomysłowość, spójność przekazu, poprawność merytoryczną, przedstawienie przyczyn zmian w krajobrazie oraz propozycje działań służących jego ochronie. Liczyło się również ogólne wrażenie. Innymi słowy – trzeba było jednocześnie być badaczem, scenarzystą, mówcą, aktorem i specjalistą od opanowywania tremy.
Jakby tego było mało, uczestnicy musieli także zaśpiewać piosenkę regionalną lub współczesną, nawiązującą do krajobrazu województwa śląskiego. Bo przecież nic tak nie buduje charakteru młodego człowieka jak świadomość, że po analizie przemian kulturowych przyjdzie jeszcze moment, w którym trzeba stanąć na scenie i… zaśpiewać.
Na tym jednak wyzwania się nie kończyły. W Koszęcinie, na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego, odbyła się gra terenowa. Drużyny wykonywały pięć praktycznych zadań, do których niezbędna była wiedza dotycząca parków krajobrazowych województwa śląskiego. Liczyła się współpraca, refleks, spostrzegawczość i umiejętność działania pod presją czasu – czyli kompetencje, których nie da się wyćwiczyć wyłącznie przy szkolnej ławce.
Wysiłek, zaangażowanie i długofalowa praca przyniosły wspaniały efekt. Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Barbary w Lędzinach zajęła I miejsce.
To sukces, za którym stoją nie tylko wiedza i talent, ale także wytrwałość, odpowiedzialność i gotowość do poświęcenia wielu dodatkowych godzin. Konkurs regionalny po raz kolejny pokazał, że edukacja to coś więcej niż sprawdziany i oceny. To odkrywanie własnych korzeni, uczenie się współpracy i budowanie więzi z miejscem, które nazywamy domem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunkom. Dzięki Wam krajobraz naszej „małej ojczyzny” nie jest jedynie tłem codzienności. Staje się opowieścią, którą warto poznawać, chronić i przekazywać dalej.