W czwartek 10.11.2016 odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tradycyjnie uczniowie klasy III gimnazjum naszej szkoły wspólnie z p. Krystyną Kuc przygotowali program artystyczny wypełniony wierszami i patriotycznymi piosenkami. Obok gimnazjalistów wystąpili również uczniowie klasy III a szkoły podstawowej. W formie prezentacji zostały przedstawione ważne wydarzenia historyczne Polski.
Narodowe Święto Niepodległości
W świecie bajek
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są elementem każdego dzieciństwa, jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. Aby uczcić ten dzień uczniowie z kl. 2 gimnazjum (Paulina Bisaga, Adam Hachuła, Karolina Sobota, Paulina Śmiłowska, Wiktoria Wisiorek, Ewelina Zagórska) wraz z panią Dorotą Żak zorganizowali bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas 0- IV. Spotkanie rozpoczęliśmy krótką scenką związaną z różnym postaciami. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, rozwiązywanie zagadek i krzyżówek (za każdą prawidłową odpowiedź dzieci otrzymały zakładki do książek). Odbyła się również prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Na zakończenie wszyscy mogli z zaczarowanego koszyczka Czerwonego Kapturka zabrać coś słodkiego.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”
Dziękuję wszystkim dzieciom za udział w naszym bajkowym spotkaniu i uczniom z kl. 2 gimnazjum. za pomoc - Dorota Żak.
Wyniki konkursu na dynię Jack’o’lantern
10 listopada 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na dynię Jack’o’lantern. Dynie – lampiony wykonane były z materiałów różnych: papier, karton, plastik, tkaniny, włóczka... oraz surowca naturalnego czyli dyni. Poziom konkursu był bardzo wysoki i zarazem wyrównany, gdyż w wykonanie prac zaangażowali się także członkowie rodzin uczniów co się bardzo chwali. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, przyznano wiele miejsc ex-aequo, dlatego wymienimy tylko uczniów, którzy zdobyli pierwsze miejsca. W kategorii dyni wykonanej z materiałów różnych: Martyna Nowotny – kl.V, w kategorii dyni wykonanej z surowca naturalnego klasy 0 – III: Paulina i Oliwier Michalewicz (zerówka), klasy IV – VI: Patrycja Wołoch (kl.IV), klasy gimnazjalne: Patrycja Marszołek (kl.I). Gratulujemy!!!
Organizatorem konkursu była nauczycielka jęz. angielskiego Bożena Szczepańska, która wszystkim uczestnikom dziękuje za zaangażowanie i zachęca do udziału w następnych konkursach.
MARTINSTAG
9 listopada 2016 w ramach projektu edukacyjnego „Deutsche Bräuche zum St. Martinstag in Lendzin” obchodziliśmy Dzień św. Marcina. Głównym celem projektu było wzbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem niemieckim oraz zmotywowania ich do nauki tego języka. Uczniowie mogli się przekonać, że języka można uczyć się również podczas zabawy, czyli w innych okolicznościach, niż na lekcji. Fundatorem nagród za konkursy zorganizowane podczas realizacji projektu był Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu i w Opolu. Główna organizatorka p. Lucyna Patałąg - nauczycielka jęz. niemieckiego, dziękuje wszystkim za pomoc i wsparcie przy realizacji projektu.
Potrafimy kulturalnie kibicować
W dniach: 21.10, 27.10, 09.11.2016 r. uczniowie naszego gimnazjum rywalizowali z innymi gimnazjalistami powiatu bieruńsko - lędzińskiego w rozgrywkach sportowych w ramach prewencyjnego programu "Potrafię kulturalnie kibicować na stadionie jak również zachować się w cyberprzestrzeni". Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Policji w Bieruniu, a honorowy patronat nad imprezą objęli Senator Czesław Ryszka oraz Starosta Bieruńsko - Lędziński Bernard Bednorz.
W czasie trzech spotkań uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną, pokonując policyjny i wojskowy tor przeszkód oraz odpowiadali na pytania dotyczące historii sportu. Każda szkoła przygotowała również grupę 20-stu kibiców, których zadaniem było dopingowanie wszystkich drużyn oraz promowanie kulturalnego zachowania się na obiektach sportowych. I tu należą się wielkie brawa, gdyż nasz klub kibiców zdobył III miejsce. Uczniowie wykazali się kreatywnością, każdorazowo przebrani byli w jednolite stroje, przygotowali hasła i piosenki dopingujące, opracowali tańce. Opłacało się, gdyż jako zdobywcy miejsca na podium, szkoła otrzymała w nagrodę czek o wartości 500zl.
Dziękujemy opiekunom p. Katarzynie Cetnar i p. Damianowi Parusel, wszystkim uczniom uczestniczącym w rozgrywkach za przygotowanie i aktywny udział. Za rok wygramy!!!
Dzień spódnicy
4 listopada 2016 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji obchodzonego niedawno Światowego Dnia Spódnicy.
Odczytana została krótka historia tego stroju. Apel połączono z ogłoszonym wcześniej konkursem szkolnym na najciekawszą, ekologiczną spódnicę. Przedstawiciele wszystkich klas przy muzyce i dobrej zabawie zaprezentowali wspólnie zrobione prace. Osoby odpowiedzialne - Iwona Janecka.
Z życia biblioteki szkolnej
W ramach obchodów ,,Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych” z inicjatywy p. Doroty Żak w bibliotece odbywały się zajęcia związane z książką: zabawy słowne, gry i zagadki literackie, wspólne czytanie i recytowanie (w klasach szkoły podstawowej), quizy, konkurs na zakładkę do książki, zajęcia biblioteczne dla uczniów gimnazjum „Jak korzystać z różnych źródeł informacji”, a także wystawy książek „Warto przeczytać”.
Miesiąc rozpoczął się od wyjazdu do teatru na spektakl pt. ”Calineczka”. Przedstawienie było świetną zachętą zapoznania się z lekturą. Naszą bibliotekę odwiedziły również dzieci z przedszkola, które z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach i wysłuchały opowiadania pt. „Lis i Bocian”. Uczniowie klas 0 – IV mieli okazję wysłuchać prelekcji pt. „Dlaczego warto czytać?”, którą przedstawił księgarz pan Grzegorz Kulikowski z Wolumenu – Ogólnopolskiej Sieci Księgarskiej. Mamy nadzieję, że przeprowadzone akcje zachęcą młodych czytelników do częstszego sięgania po książkę.
Nasz region - nasza historia
Dnia 28 października 2016 uczniowie Gimnazjum nr 3 w Lędzinach wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Aleksandrą Nowacką, siostrą pułkownika Jerzego Szewełło, autorką niezwykłej pozycji książkowej („Niezłomny” rzecz o pułkowniku Jerzym Szewełło).
Była to chwila wspomnień o trudnych czasach stanu wojennego. Mieliśmy możliwość wysłuchać wspomnień uczestników wydarzeń, które działy się na naszym terenie w kopalni „Ziemowit”. Były dyrektor kopalni Antoni Piszczek, były dyrektor szkoły górniczej Alojzy Lysko oraz ksiądz dziekan Józef Przybyła podzielili się swoimi wspomnieniami. Całość dopełniały utwory poetyckie m.in. pani A. Nowackiej wygłoszone przez p. Sabata. Interesujące wydarzenie w niesamowitej atmosferze zachęca do lektury. To niezwykłe spotkanie ze świadkami wydarzeń historycznych.
Czytamy
Z inicjatywy nauczycielek U. Karwath i M. Krzemińskiej-Kostorz kontynuujemy cykl „Cała Polska głośno czyta” - całoroczną akcję głośnego czytania.
Korzystając ze wspaniałej wrześniowej aury spotkanie z książką odbyło się na łonie natury. Uczennice klasy trzeciej gimnazjum: Paulina Czarnynoga, Paulina Hermyt, Julia Suszek, Natalia Szczypiór czytały utwory Henryka Sienkiewicza.
Październik – to czas, kiedy zachęcamy do czytania powieści przygodowych. Sięgamy do nowych pozycji książkowych. Tym razem zachęcamy uczniów do bliższego poznania bohaterów powieści przygodowej Łukasza Wierzbickiego „Machiną przez Chiny”. Czas spędzony na lekturze nie tylko rozwija umiejętność słuchania, ale także pozytywnie wpływa na poszerzenie wiedzy o świecie.
Konkurs na oryginalną dynię
28 października 2016 r. zakończył się konkurs na najbardziej oryginalną dynię – w kulturze krajów anglojęzycznych nazywana Jack’o’lantern. Jest to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa takiej latarni. Pierwsze dynie – latarnie pojawiły się w Irlandii. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze tragicznie zmarłych.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w listopadzie.
Świetlicowe wieści
W świetlicy trwają przygotowania do kiermaszu świątecznego (21.10.2016). To dopiero początek :)
XVI Dzień Papieski
Z okazji XVI Dnia Papieskiego uczniowie gimnazjum razem z panią Krystyną Kuc przygotowali akademię zgodnie z hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Przybliżyli nam wydarzenia związane z wyborem Polaka na papieża - człowieka duchowej głębi, wielkiej modlitwy (20.10.2016). Podczas akademii wszyscy uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie postać tak ważną dla nas, jego życie i przesłanie do wszystkich ludzi. Przedstawione zostały one w formie krótkich filmików z czasów jego pontyfikatu, piosenek w wykonaniu uczennic z klas II i III gimnazjum oraz wspomnienia z jego lat młodzieńczych.
Moc atrakcji
Ostatni dzień września był dniem wyjątkowym. Nie tylko dlatego, że wszyscy chłopcy w szkole czuli się wyjątkowo za sprawą swoich koleżanek, ale również pogoda była wakacyjna. W związku z tym uczniowie z klas V, VI i IG wyruszyli na wycieczkę rowerową do pobliskiego Bierunia - Solca. Na miejscu czekało na nich moc atrakcji, od ekstremalnego parku linowego, przez strzelanie z łuku, jazdę konną, aż po leniuchowanie na kocu przy ognisku. Wszyscy wspominają bardzo mile ten czas.
Dzień Edukacji Narodowej
Jak co roku 14 października w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.
Tego dnia nie było normalnych lekcji w naszej szkole, ale była akademia oraz warsztaty profilaktyczne pt. "Noe" dla młodzieży z klas V - VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum. Uczniowie z klas 0 - IV szkoły podstawowej spotkali się z panem księgarzem Grzegorzem Kulikowskim z Wolumenu - Ogólnopolskiej Sieci Księgarskiej.
Silni w językach
Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach po raz kolejny włączył się w obchody Europejskiego Dnia Języków organizując konkurs „Silni w językach” (26.09.2016).
W tym roku do udziału w konkursie zaproszeni zostali gimnazjaliści z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W konkursie sprawdzającym ogólną wiedzę o językach Europy i krajach europejskich oraz wiedzę i umiejętności z języków nauczanych w okolicznych szkołach: angielskiego i niemieckiego, wzięło udział osiem trzyosobowych zespołów. Z naszego gimnazjum wzięły udział dwie drużyny.
II miejsce zdobyli nasi gimnazjaliści: Daniel Walus, Sebastian Skrzypczyk i Jan Szczepański.
IV miejsce zajęły nasze gimnazjalistki: Sandra Kubica, Patrycja Ochojska i Natalia Szczypiór.
Wolontariusze na ognisku integracyjnym w Leśniczówce
28 września 2016 r. nasi wolontariusze po raz kolejny mieli okazję spotkać się przy ognisku z osobami niepełnosprawnymi.
W przyjaznej atmosferze i przy ładnej pogodzie uczestnicy imprezy miło spędzili czas. To nie była tylko zabawa, ale również okazja do zwiększenia świadomości związanej z problemem niepełnosprawności. Podczas pożegnania padły słowa: „Do zobaczenia za rok”.
Europejski Dzień Języków - konkursy
Dzień po Europejskim Dniu Języków czyli 27 września został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Uczniowie klas szkoły podstawowej mieli za zadanie wykonać flagę kraju europejskiego, a uczniowie klas gimnazjalnych – plakat zachęcający do nauki języków obcych. W kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej I miejsce zajęła Karolina Bednorz, II miejsce – Zofia Lamik, III miejsce – Sonia Kubarek. W kategorii klas 4 – 6 I miejsce zajęła Nikola Parusel, II miejsce – Bartosz Kowalczyk, III miejsce – Marcin Majda. W kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Roksana Kaczmarska, II miejsce – Karolina Hermyt, III miejsce – Andżelika Stolarczyk. Nagrodzeni zostali także uczniowie tworzący drużyny Anglii i Niemiec, którzy rozegrali mecze piłki nożnej i siatkówki. Wszystkim gratulujemy! Przed wręczeniem nagród uczniowie klasy II gimnazjum Weronika Młoczek i Dawid Grzybek przedstawili krótko ideę obchodów Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie całej szkoły śpiewali piosenki w języku angielskim i niemieckim a uczniowie klasy 4 przedstawili uproszczoną wersję bajki Alladyn w języku angielskim. Organizatorami całego przedsięwzięcia były nauczycielki języków Lucyna Patałąg i Bożena Szczepańska oraz nauczyciel wychowania fizycznego Damian Parusel.
WIZYTA HOLENDRÓW W NASZEJ SZKOLE
W piątek 23 września 2016 przedstawiciele charytatywnej Grupy z Holandii ponownie zagościli w naszej szkole.
Współpracę z Holendrami rozpoczęliśmy w 2012 roku. Od nich niejednokrotnie otrzymaliśmy wsparcie finansowe. W tym roku dzięki ich pomocy zakupiliśmy m.in. nowe zabawki do świetlicy. Krótka wizyta holenderskich gości pozytywnie nas zaskoczyła.
Czytamy dzieła Henryka Sienkiewicza
Akcja Narodowego Czytania „Quo vadis” została zorganizowana przez M. Krzemińską- Kostorz i U. Karwath. Impreza, nieco przesunięta w czasie, ponieważ odbyła się 16 września 2016 roku, została zorganizowana na łonie natury. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w tym nietypowym spotkaniu. Lektorkami dzieła Henryka Sienkiewicza były uczennice klasy trzeciej gimnazjum: Paulina Czarnynoga, Paulina Hermyt, Julia Suszek, Natalia Szczypiór.
Europejski Dzień Języków Obcych
W ramach przygotowań do Europejskiego Dnia Języków Obcych w dniach 19 i 20 września 2016 r. uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum rozegrali mecze piłki nożnej i siatkówki.
Losowo wybrane składy utworzyły drużyny Anglii i Niemiec. Drużyny przybrały nazwy tych krajów, których języków uczniowie uczą się w szkole. Mecze sędziowane były przez nauczyciela wychowania fizycznego Damiana Parusela a pomysłodawcami byli uczniowie klasy IV. Nad całością czuwały nauczycielki języków: Lucyna Patałąg i Bożena Szczepańska. Chociaż wszystkie mecze zostały rozstrzygnięte na korzyść drużyn „angielskich”, to w przyszłym roku będzie okazja na rewanż.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie