26 czerwca 2015 zakończyliśmy kolejny rok szkolny podczas uroczystej akademii.
Najlepszym uczniom wręczono wyróżnienia i nagrody. Pożegnaliśmy szóstoklasistów i uczniów 3 klasy gimnazjum.
26 czerwca 2015 zakończyliśmy kolejny rok szkolny podczas uroczystej akademii.
Najlepszym uczniom wręczono wyróżnienia i nagrody. Pożegnaliśmy szóstoklasistów i uczniów 3 klasy gimnazjum.
24.06.2015 policjanci z KPP w Bieruniu przeprowadzili dla uczniów naszej szkoły szkolenie na temat zasad bezpiecznego spędzania wakacji. Spotkanie odbyło sie w ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje. Mamy nadzieję, że uczniowie będą pamiętać o zasadach związanych z bezpieczeństwem w każdym miejscu swojego pobytu.
Nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w tegorocznych obchodach Dni Lędzin (20.06.2015).
Uczniowie wystąpili na scenie estrady. Z tej okazji przygotowaliśmy również stoisko promujące szkołę.
Uczniowie klas 4 i 5 zwiedzali Ojcowski Park Narodowy (19.06.2015).
Wędrując z przewodnikiem mieli okazję zobaczenia najważniejszych obiektów turystycznych znajdujących się na terenie Parku i jego okolicy.
Tradycją naszej szkoły staje się wyjazdowe pożegnanie klas trzecich gimnazjum oraz szóstych szkoły podstawowej.
W tym roku uczniowie klasy trzeciej gimnazjum pojechali na komers na wycieczkę do Rycerki, gdzie bawili się w grę terenową – podchody, zdobywając szczyt Hutyrów (745 m n.p.m.), wieczorem spotkali się przy ognisku. Nie zabrakło także wspólnych spacerów, wspomnień, spotkania przy kominku, słuchania muzyki i tańca. Chwile przeżyte w urokliwej Rycerce na zawsze zostaną w ich pamięci.
Uczniowie kończący klasę szóstą swój komers mieli w Wiśle Czarnem, gdzie przeżyli niezapomniane chwile, podziwiając wspaniałe widoki, spacerując do Rezydencji Prezydenta RP i zwiedzając ten zabytkowy zamek. Odwiedzili także skocznię A. Małysza w Wiśle – Malince, posłuchali szmerów naszej rzeki Wisły, zobaczyli i usłyszeli, wędrując wzdłuż rzeki wiele ciekawych osobliwości przyrody karpackiej. Wieczorem wesoło bawili się przy ognisku i ulubionej muzyce. Na pewno po latach mile wspomną ten kończący szkołę podstawową wspólny wyjazd do Wisły.
W czwartek 18 czerwca 2015 uczniowie kl. 2g przedstawili rezultaty projektu edukacyjnego "Anglia dawniej i dziś". Efekty prezentowali przed rodzicami i nauczycielami naszej szkoły. Zaprezentowali m.in. fragment dramatu William Shakespeare’a Romeo i Julia z akcentem śląskim, przedstawili główne trendy muzyczne i modę epoki elżbietańskiej oraz współczesne. Z pomocą rodziców przygotowali pyszne ciasta według przepisów kuchni brytyjskiej. Koordynatorem projektu była wychowawczyni Pani Bożena Szczepańska.
Wspaniała zabawa i atmosfera była podczas festynu zorganizowanego 13.06.2015 w naszej szkole. Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste otwarcie „Siłowni pod chmurką” wykonanej z budżetu obywatelskiego.
Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcami z Zespołu Szkół w Lędzinach - Goławcu przebywali na Zielonej Szkole w Niechorzu (11 - 25.06 2015). Plażowali, spacerowali, poznawali elementy krajobrazu nadmorskiego.
11 czerwca 2015 r. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, odbył się tegoroczny finał VI edycji Wojewódzkiego Konkursu - Edukacja regionalna w szkole "Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…" - Jan Paweł II, organizowanego przez Wojewodę Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty. Do finału doszło 15 zespołów z całego województwa w trzech kategoriach wiekowych. Drużyna Gimnazjum Nr 3 w Lędzinach już po raz trzeci dostała się do finału konkursu i zajęła w finale VI edycji I miejsce w kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Gratulujemy!
W ramach akcji "Posadź swoje drzewko", organizowanej i koordynowanej przez Fundację Ekologiczną „Silesia” w Katowicach, uczniowie naszej szkoły posadzili krzewy wokół szkoły. Ta społeczna akcja dofinansowywana była i jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (80% kosztów). 20% kosztów to koszty własne. Rzeczowy wkład własny to praca (przygotowanie terenu pod nasadzenia), środki utrzymania roślin, torf - zasponsorowane przez rodziców. Nasza szkoła trzeci raz uczestniczy w akcji "Posadź swoje drzewko". Udział w akcji trwającej od 12 do 14 kwietnia 2015 wzbogacił w zieleń teren wokół naszej szkoły. Na 120 m2 posadzono krzewy: tujki kuliste, świerki kuliste, cyprysy nitkowate, mahonie, bukszpany. Sadzonki zakupiono w Ogrodnictwie Krzewów Ozdobnych w Chełmie Śląskim, które gwarantuje wysoką jakość produkowanych roślin. Właścicielka ogrodnictwa udzieliła nam porad w zakresie doboru roślin i ich pielęgnacji.
9 czerwca Sławomir Binek, nauczyciel PZS z Bierunia, przeprowadził warsztaty, podczas których zaprezentował jak wykorzystać klocki LEGO w edukacji.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie kl. 4 i 5 naszej szkoły. LEGO, wymyślone w 1949 r. przez Duńczyków są fantastyczne do zabawy i nauki.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne, zachęcały do kreatywnego rozwiązywania problemów metodą burzy mózgów, poprzez proces selekcji i budowania. Uczniowie bardzo dobrze się bawili, a równocześnie rozwijali umiejętności samodzielnego myślenia. Dziękujemy Panu Sławkowi.
8 czerwca 2015 roku uczniowie klasy II gimnazjum uczestniczyli w zajęciach terenowych z geografii. Tematem warsztatów było badanie stanu czystości wód powierzchniowych w okolicy.
Uczniowie Zespołu Szkół w Lędzinach 8 maja 2015 uczestniczyli w nietypowej lekcji muzyki. Zajęcia poprowadzili muzycy z Agencji Muzycznej "Kontra", założonej przez finalistę programu X-Factor - Dariusza Wantuch. Miła atmosfera, dźwięki konga, bongosy, koziego bębna, cabasów, marakasów wypełniły salę gimnastyczną. Dzięki instrumentom perkusyjnym, przenieśliśmy się w świat egzotycznej Afryki. Muzyka przeniosła nas choć na chwilę w nieznany świat. Niektórzy uczniowie mieli możliwość zagrać na poznawanych instrumentach. Stworzyli niezwykły zespół muzyczny.
W środę 3 czerwca 2015 uczniowie naszej szkoły zasiedli na trybunach stadionu sportowego w Lędzinach. Oklaskami i wznoszeniem emblematów, specjalnie przygotowanymi na tę okazję, kibicowaliśmy wszystkim uczestnikom Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych.
Zespół Szkół w Lędzinach - Goławcu uzyskał certyfikat Agencji Rynku Rolnego i przystąpił do programu „Tymczasowe wsparcie producentów owoców i warzyw". Zostaliśmy wpisani do Rejestru jednostek organizacyjnych uprawnionych do otrzymywania od organizacji producentów i ich zrzeszeń bezpłatnie owoców - jabłek. Nasi uczniowie 7 maja rozpoczęli akcję zdrowe posiłki. Wszystkie dzieci mogą codziennie korzystać ze świeżych owoców i wprowadzać do swojego jadłospisu codzienne poprawne nawyki żywieniowe. Akcja będzie prowadzona w naszej placówce do końca roku szkolnego 2015.
W dniach od 30 maja do 3 czerwca 2015 w Zespole Szkół w Lędzinach - Goławcu gościła grupa dzieci z Revucy. Uczniowie realizowali zadania projektu Comeniusa „Przesłanie przeszłości dla teraźniejszości”. Celem czwartego spotkania było pogłębianie wiedzy z zakresu śląskiej kuchni regionalnej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, gotowali: żurek śląski, bigos oraz piekli chleb. Młodzież wykorzystywała technologie multimedialne do dokumentowana swoich zajęć oraz produkcji efektów końcowych w postaci książki kulinarnej.
Drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Michał Dolina, Dawid Kmiecik i Tomasz Mrozek startowała 6 maja 2015 w IX Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do zawodów drużynę przygotowała Celina Majcherczyk. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu. Brały w nim udział najlepsze drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu bieruńsko - lędzińskiego. Uczestnicy turnieju pisali test wiedzy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, pokonywali tor przeszkód i jeździli po miasteczku ruchu drogowego. Sprawdzali również swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi gimnazjaliści zajęli III miejsce drużynowo w kategorii gimnazjum. Michał Dolina zdobył drugie miejsce wśród gimnazjalistów (kategoria indywidualna). Brawo!
Uczniowie z gimnazjum pod kierunkiem U. Karwath, B. Boruty i C. Majcherczyk zwyciężyli w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu – Edukacja regionalna w szkole Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…- Jan Paweł II, organizowanego przez Wojewodę Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty. Pokonali rywali z powiatów tarnogórskiego, bieruńsko-lędzińskiego oraz miast: Bytom, Chorzów, Katowice, Piekary Śląskie, Świętochłowice i Tychy. Zakwalifikowali się do finału, który odbędzie się 11 czerwca 2015 r. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Zadaniem każdej szkoły, która rywalizowała na etapie rejonowym, było wykonanie projektu – Zmiany krajobrazu najbliższej okolicy (miejscowości/mieście, dzielnicy, gminie). Najbliższą dla nas okolicą okazał się sam Goławiec, który w czasie realizacji projektu odkrył przed nami wiele tajemnic. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób udało nam się wykonać wspaniałą wystawę dokumentującą zmiany w naszej miejscowości. Współpraca ze Starostwem Powiatowym, mieszkańcami i uczniami pozwoliła zrealizować wiele założeń zaowocowała licznymi konkursami, uaktywniła sporą grupę uczniów i pozwoliła zdobywać wiedzę przez doświadczenie.
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wycieczce do ZOO w Chorzowie, połączonej z atrakcyjną grą terenową, w czasie której zmagali się z różnymi łamigłówkami i zadaniami, wykonywanymi często w języku angielskim. Wycieczka była podsumowaniem udziału w realizacji Innowacyjnego programu nauczania edukacji wczesnoszkolnej dla I etapu edukacyjnego „Trampolina do sukcesu” - stworzonego przez Centrum Językowe Lander’s.
Inspiracją do stworzenia programu nauczania było wspieranie postaw bazujących na komunikacji, budowaniu relacji interpersonalnych oraz pracy zespołowej. Dzięki zastosowaniu fabuły – życie Toma i Tiny, aktywnych metod nauczania oraz atrakcyjnych pomocy dydaktycznych (portfolio, aplikacja komputerowa, Mystery Box, lekcje interaktywne) realizacja programu nauczania „Trampolina do sukcesu” jest uniwersalną metodą dającą możliwość dostosowania pracy z uczniem do otaczającej nas rzeczywistości.
Gimnazjaliści zwiedzili stolicę Dolnego Śląska - Wrocław (29 - 30.04 2015). Pobyt w tym mieście był okazją do poznania najciekawszych obiektów i historii miasta. Rynek, Hala Stulecia, Panorama Racławicka, Ostrów Tumski – to dla wszystkich odwiedzających Wrocław turystów obowiązkowe punkty do zwiedzenia. Owe niezaprzeczalnie piękne obiekty i miejsca oczarowały nas swoją architekturą. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich Aula Leopoldina w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie wycieczki uczestnicy mogli też poczuć orientalnego ducha. Ogród Japoński we Wrocławiu to miejsce, które daje możliwość wypoczynku, relaksu i wiedzy o fascynującej sztuce bonsai. Punktem kulminacyjnym dwudniowego wyjazdu była wizyta w ZOO i wejście do Afrykarium- kompleksu przedstawiającego różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu. Na chwilę przenieśliśmy się w inny dużo cieplejszy świat.Wycieczka była udana, jej uczestnicy chętnie pojechaliby na nią jeszcze raz.
Powered by aSc EduPage