• Pomoc dla Ukrainy

          • Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie, od poniedziałku 28 lutego nasza szkoła zaangażuje się w akcje „Dary dla Ukrainy”. Będziemy przyjmować pomoc rzeczową.

             

            Zbierane będą m.in.:

            • żywność, ale tylko długoterminowa, jak makaron, ryż, konserwy itd.,

            • śpiwory, koce,

            • środki higieny osobistej,

            • ręczniki papierowe,

            • świece,

            • baterie czy zapalniczki,

            • apteczki.

            Dary można składać od jutra u opiekuna wolontariatu (p. Lucyna Patałąg) oraz u wychowawcy klasy.

          • Przebieg procesu elektronicznej rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

          • Nabór wniosków trwa od 1 do 11 marca 2022 r.

            Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skierowana jest do kandydatów mieszkających wraz z rodzicami na terenie miasta Lędziny.

            W procesie rekrutacji biorą udział dzieci 3-4-5-6-letnie, urodzone w latach 2016-2019

             

            • rodzice/prawni opiekunowie chcący zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wpisują adres strony internetowej: przedszkola-ledziny.nabory.pl
            • we wniosku o przyjęcie rodzice/prawni opiekunowie wskazują 3 wybrane przedszkola/szkoły z oddziałami przedszkolnymi według swoich preferencji w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej. Przedszkole/szkoła wskazana na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie nazywana jest przedszkolem/szkołą z oddziałem przedszkolnym pierwszego wyboru.

            Rodzice/prawni opiekunowie:

            •  wypełniają w systemie informatycznym wniosek o przyjęcie dziecka,
            •  drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu, składają go w przedszkolu/szkolez oddziałem przedszkolnym pierwszego wyboru.

            W szczególnie uzasadnionych przypadkach i braku możliwości wypełnienia przez rodziców/opiekunów prawnych wniosków w systemie elektronicznym, rejestracji dzieckaw systemie mogą oni dokonać udając się do przedszkola/szkoły z oddziałem przedszkolnym, które we wniosku będzie wskazane na I miejscu wyboru i tam dokonać stosownych formalności;

            •  podpis rodzica/opiekuna prawnego dziecka jest potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym,
            •  do wniosku należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianiekryteriów,
            • oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składaniefałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

            Oświadczenia są dla Państwa przygotowane w systemie elektronicznym, a zatem będzie można je wydrukować i wypełnić.

            Kolejność zgłoszeń nie decyduje o miejscu na liście rekrutacyjnej.

          • WOŚP w naszej szkole

          • … dla całego świata możesz być nikim, ale dla kogoś możesz być całym światem …

            Kolejny raz społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji WOŚP. Wolontariuszki klasy 8 zbierały pieniądze do skarbonki oraz fanty na loterię. Upiekły również ciasto na ten szczytny cel.

            Szanowni Państwo, składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli tegoroczne działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole. Dziękuję darczyńcom pieniędzy, ciast i fantów. Dzięki Państwa hojności nasi wolontariusze zebrali do puszki 984,00 zł.

            Lucyna Patałąg (opiekunka wolontariatu)

          • Dzień Babci i Dziadka w grupie "Biedronki"

          • "Jest taki jeden, no może dwa dni w roku…To Święto Babci i Święto Dziadka…

            Łza wówczas się kręci w oku…o tym ważnym Święcie dobrze pamiętany

            i dla naszych Dziadków niespodzianki mamy”

             

            Biedronki przygotowały występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Cały występ został nagrany, aby Babcie oraz Dziadkowie mogli go obejrzeć.  Babciu, Dziadku  życzymy Wam zdrowia, szczęścia, pomyślności, stu lat życia i radości!

          • Dzień Babci i Dziadka w grupie "Motylki"

          • W dniu 21 stycznia w grupie "Motylki" odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety w tym roku nie mogliśmy gościć dziadków w naszych placówkach pomimo, iż święto to na stałe wpisało się do kalendarza przedszkolnych uroczystości. Wnuczęta uczciły to święto składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki, przygotowały laurki oraz upominki. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek. Życzymy zdrowia, miłości i szacunku oraz podziękowała za przekazywaną przez nich mądrość życiową, doświadczenie, wszelakie rady kierowane z troską o ukochanych wnuków.

            KOCHANI DZIADKOWIE- JESZCZE RAZ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!

          • Wyniki konkursu na "Najpiękniejszą Maskę Karnawałową"

          • Wyniki konkursu międzyprzedszkolnego na "Najpiękniejszą Maskę Karnawałową". Komisja obejrzała i oceniła pracę, a następnie wyłoniła następujących laureatów:

            - I miejsce: Hania Sala - Miejskie Przedszkole z OI nr 1 w Lędzinach,

            - II miejsce: Maja Janiszewska - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Świętej Barbary w Lędzinach,

            - III miejsce:  Milenka Sosnowska -  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Świętej Barbary w Lędzinach,

            - Wyróżnienie:

            Zosia Danisz- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Świętej Barbary w Lędzinach,

            Milenka Myalska - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Świętej Barbary w Lędzinach,

            Maksymilian Mandla - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Świętej Barbary w Lędzinach.

            Odbiór nagród od 20 stycznia w sekretariacie szkoły.

            Wszystkim laureatom serdecznie dziękujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Wigilia w przedszkolu

          • Dnia 17 grudnia odbyła się uroczysta Wigilia w dwóch grupach przedszkolnych. Dzieci składały sobie nawzajem życzenia świąteczne i dzieliły się opłatkiem po czym wspólnie usiedliśmy do pięknie przystrojonego stołu. 

            W imieniu grupy „Motylki" i „Biedronki” oraz Pań chcielibyśmy złożyć życzenia: Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia.

          • Motylki "Razem na Święta"

          • „Razem na Święta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

          • Życzenia dla Słowaków

          • 16 grudnia 2021 roku po raz kolejny przesłaliśmy życzenia dla naszych kolegów ze słowackiej Základnej Szkoły im. J.A. Komeńskiego w Revúcy (Słowacja)

            Nasze spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczycieli: Urszuli Karwath i Wiery Suchej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas piątych. Pierwsze spotkanie online rozpoczęła Pani dyrektor Maria Horst.

            Dzieci miały możliwość poznać się i nawiązać relacje, które będziemy rozwijać. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje kolejnymi przedsięwzięciami. Już zaplanowana jest wspólna lekcja języka angielskiego. 

            Przesyłamy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły w Revucy najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.

          • 40. rocznica strajku w kopalni „Ziemowit”

          • W czterdziestą rocznicę strajku w kopalni „Ziemowit ” delegacja uczniów naszej szkoły wrazz przedstawicielami Urzędu Miasta oraz pozostałych lędzińskich placówek oświatowych złożyli kwiaty przed ołtarzem Św. Barbary w cechowni oraz towarzyszyli Pani Burmistrz podczas składania wieńca pod tablicą upamiętniającą owe zdarzenie. Po wizycie w kopalni wszyscy uczestnicy spotkali sięw Urzędzie Miasta.

          • Mikołaj w przedszkolu

          • „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają.

            Wszystkie dzieci na Niego czekają.

            Moc prezentów każdemu przyniesie,

            Każe dziecko z prezentów się cieszy…”

            Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni w roku. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego inne dzieci.

          • Święto szkoły

          • Po raz drugi od momentu nadania imienia naszej szkole obchodzimy uroczystość związaną z naszą patronką. W tej dla nas bardzo ważnej uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście m.in: Pani burmistrz Krystyna Wróbel, przewodnicząca Rady Miasta Maria Głos, dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych, górnicy oraz pan Tomasz Skolorz.

            W 2020 roku niestety tylko online świętowaliśmy rocznicę nadania imienia naszej szkole, dlatego tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy wspólnie przeżywać ten wyjątkowy czas.

            Uroczysta akademia to czas wspomnień związanych z nadaniem imienia, ale także przypomnienie historii o Św. Barbarze oraz ważny moment dla pocztu sztandarowego.

            W tym ważnym dniu sztandar zostaje przekazany młodszym uczniom. Tego zaszczytu dostąpili uczniowie klasy siódmej: Piotr Ścierski, Emila Fijoł i Martyna Kołodziej.

            Oni także w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli kwiaty pod figurką Św. Barbary .

            Nie zapomnieliśmy również o górnikach, którzy są bardzo związani z naszą szkoła i okolicą. Były życzenia , piosenki i tańce regionalne i nowoczesne.

            W ramach uroczystości obchodów rocznicy nadania imienia zorganizowano w szkole konkursy:

            - plastyczny dla uczniów klas młodszych-: ilustracje związane z życiem Św. Barbary

            - multimedialny dla uczniów klas starszych- zobrazowanie hymnu szkoły.

            Zwycięzcy zostali czasie akademii nagrodzeni. Prace plastyczne można było podziwiać na wystawie , a prezentacje multimedialne wyświetlane były podczas uroczystości.

            I miejsce zdobyli: Karolina Łuczak kl.8 i Robert Skrzypczyk (prezentacja multimedialna)

            Szkoda, że czas obostrzeń nie pozwolił nam tak świętować, jak to wcześniej planowaliśmy. Mamy nadzieję ,że już w przyszłym roku wrócimy do naszej tradycji wspólnego biesiadowania razem z całą społecznością Goławca.

          • Konkurs z wiedzy o Świętej Barbarze

          • Po uroczystej akademii zostały ogłoszone wyniki konkursu z wiedzy o Świętej Barbarze i tradycjach górniczych, który adresowany był dla wszystkich uczniów i przebiegał w dwóch kategoriach.W kategorii – praca plastyczna – uczniowie klas 1-4 mieli wykonać prace pt. „Święta Barbara odważna patronka górników” .

            W drugiej kategorii – prezentacja multimedialna – adresowana była do uczniów klas od 5-8 i mieli wykonać prace pt. „Święta Barbara – patronka naszej szkoły.”

             

            Wyniki konkursu plastycznego

            I miejsce Julia Skop

            II miejsce Antoni Ryszka

            III miejsce dla dwóch uczniów: Zuzanny Skop i Nikodema Puczka

             

            Wyniki konkursu prezentacji multimedialnej

            I miejsce dla dwóch uczniów: Roberta Skrzypczyk i Karoliny Łuczak

            II miejsce Natalia Łuczak

            III miejsce Maja Wasilewska

             

          • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

          • "Jest takie miejsce na mapie świata - Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

            Dziś w naszym Przedszkolu Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. 10 listopada odbyła się uroczystość odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z grupy Motylki i Biedronki o godzinie 11:11 uroczyście odśpiewały HYMN POLSKI.

          • Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie

          • 10.11.2021 r. Uczniowie klas 1, 2 i 3a wzięli udział w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o historie chleba i piekarnictwa, oraz poznali wiele ciekawych przedmiotów, które służyły dawniej. Dodatkową atrakcją były samodzielne wypieki chlebków.

          • Listopad - pamiętamy

          • Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

            ks. Jan Twardowski

            Początek listopada to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich zmarłych. Ogarniamy modlitwą i przywołujemy myślami tych, którzy opuścili ziemską ojczyznę. Wspominamy tych, których nie ma już blisko nas, jednocześnie podejmując refleksję nad naszym przemijającym życiem.

            Nie zapominamy także o bezimiennych, którzy pochowani są w zbiorowych mogiłach. Uczniowie naszej szkoły zawsze zapalają znicze w pobliskim lesie przy przydrożnej mogile.

          • Święto pieczonego ziemniaka

          • „Jesienią musimy wykopać je z ziemi potem na ognisku piekli je będziemy.

            W czarnej ziemi rosły, rożne kształty mają. Na frytki, placuszki bardzo się nadają.”

            Korzystając z pięknej październikowej pogody uczniowie klasy siódmej a zrobili tradycyjne prażoki.

            Pod czujnym okiem jednej z mam przygotowali potrawę w specjalnym garnku, a potem piekli na ognisku. Wspaniały zapach unosił się w powietrzu. A upieczone na powietrzu ziemniaki smakowały wyśmienicie. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu takich specjałów.

            TROCHĘ HISTORII

            Ziemniaki zostały przywiezione do Europy z Ameryki Południowej, a konkretnie z Peru, gdzie uprawiali je Indianie około 500 lat temu. Początkowo stosowano ziemniaki jako lekarstwo, a kwiaty z łęt wykorzystywano do układania bukietów. Do Polski sprowadził je król Jan III Sobieski w XVII w. Kazał posadzić w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy poddany króla, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. Tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem. Przekonywano się do nich dość długo. Uważano, że szkodzą zdrowiu, a przecież obecnie goszczą niemal codziennie na naszych stołach. Mogą być gotowane, smażone, pieczone. Można ziemniaki jeść jako frytki, chipsy, są w różnych sałatkach jarzynowych. Karmione są nimi również zwierzęta.