• Dzień Języków Obcych

•  „Znając języki wszędzie czujesz się jak u siebie w domu.”

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji, pod opieką nauczycielek języków obcych (pani Lucyny Patałąg i pani Bożeny Szczepańskiej), w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych. W ramach szkolnych obchodów uczniowie zostali poproszeni o ubranie się w tym dniu w barwy krajów europejskich oraz przygotowanie małych flag europejskich państw. Do zabawy włączyły się również panie z obsługi. Wykorzystując swoje służbowe, niebieskie fartuszki zaprezentowały barwy Grecji.

• Wrześniowy Festyn rodzinny przy SP 4 im. Św. Barbary

• 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day). To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Festyn rodzinny to czas na organizację wielu działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony oraz zaprezentować swoje umiejętności. Na scenie pojawili się zatem mali artyści z piosenką tańcem. Mogliśmy obserwować także sportową rywalizację, w których uczestniczyli rodzice wraz z dziećmi. Aktywny wypoczynek, ruch zapewniały wszystkim chętnym dmuchańce, z których można było korzystać do woli. Bezpłatna atrakcja skupiała wokół siebie wielu fanów sportowych zmagań.

W szkole bardzo pielęgnuje się tradycje i kulturę naszego regionu, dlatego na scenie pojawił się zespół regionalny „Ściernianeczki”, który uświetnił festyn wokalnym występem artystycznym. Dynamiczna, skoczna muzyka regionalna uprzyjemniła czas podczas degustacji wspaniałych smakołyków przygotowanych przez rodziców wszystkich klas. Były słodkości, przekąski, grillowane przysmaki, lemoniada.

Dla każdego coś miłego dla ducha i żołądka.

Niespodzianką, która mile nas zaskoczyła był występ ministra Michała Wójcika, który wraz z Panią Burmistrz Krystyną Wróbel zaszczycili nas swoją obecnością.

Wszystko co dobre i przyjemne szybko mija. Tak minął w przyjemnej rodzinnej atmosferze czas na przy szkole. Aura dopisała, dlatego też zabawa była fantastyczna.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy. Wiemy, że na WAS zawsze możemy liczyć.

• Narodowe czytanie

• 2023 rok wrzesień

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

I my w tym roku także wzięliśmy udział akcji NARODOWE CZYTANIE.

Zebraliśmy się w sali gdzie wysłuchaliśmy fragmentów tekstu Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Dziewczęta z klasy siódmej przebrane w stroje z epoki zapoznały nas z różnymi cytatami z lektury. W grupach przedstawialiśmy graficznie nasze wrażenia, tworzyliśmy zakładki z cytatami. W plenerze czytaliśmy fragmenty utworu, aby poczuć atmosferę towarzyszącą bohaterom.

• Dożynki miejskie

• Święto Plonów – święto wszystkich rolników. To czas zakończenia prac polowych i podziękowania za zbiory. Jest to jeden z najpiękniejszych obrzędów rolniczych, od wieków zakorzenionych w tradycji i duchowości naszego narodu. Msza dziękczynna odbyła się 3.09.2023r. w kościele św. ap. Piotra Pawła w Lędzinach (Górkach).

My jako uczniowie SP 4 im. Św. Barbary aktywnie uczestniczyliśmy w tym ważnym dla naszych bliskich wydarzeniu. Przedstawiciele naszej szkoły w strojach śląskich nieśli koronę dożynkową oraz dary podczas mszy. Uczestniczyliśmy również w pokazach artystycznych na Placu Farskim promując naszą szkołę. Obserwatorem naszych umiejętności i talentów był gość honorowy premier Mateusz Morawiecki.

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

• 4 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.

Wszyscy uczniowie wraz z Panią Dyrektor, Panią Burmistrz oraz nauczycielami i rodzicami uczniów klas pierwszych przywitali nowy rok szkolny uczestnicząc w krótkim programie artystycznym. Szczególnie ciepłe powitanie skierowane zostało do dzieci klas pierwszych, które dopiero rozpoczynają przygodę z nauką. Fragment uroczystości poświęcony był upamiętnieniu 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po części oficjalnej uczniowie wszystkich klas udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

Rozpoczynamy kolejną podróż w świat wiedzy!

Wszystkim Uczniom życzymy powodzenia, sukcesów, pozytywnej energii oraz nowych umiejętności.