• Lekcja języka polskiego przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie 21 lutego. To doskonała okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat języka polskiego, ale także języków na całym świecie. Hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego brzmi: „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji”.

            Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

            Podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadziliśmy zajęcia wraz z

            Zielonogórskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracownikami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskieg0).

            Film nagrany przez studentów został wykorzystany w czasie zajęć dotyczył informacji o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Uczniowie wykonali również quiz językowy zatytułowany „Potyczki z polszczyzną” przygotowany w formie gry Kahoot.

            Z obchodami MDJO wiążą się ogólnopolskie działania pod patronatem Rady Języka

            Polskiego, Narodowe Centrum Kultury i Prezydent RP. Przykładem jest kampania społeczno-

            edukacyjna Ojczysty – dodaj do ulubionych kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/o-kampanii połączona z debatą w Pałacu Prezydenckim oraz uroczystym wręczeniem medalu Zasłużony dla polszczyzny. Tym niezwykłym odznaczeniem zostali uhonorowani m.in.: Walery Pisarek (2012), ali uhonorowani m.in.: Walery Pisarek (2012), Jadwiga Puzynina (2013), Jan Miodek (2014), Anna Dymna (2015), Jerzy Bartmiński (2016). Kampania „Język polski ą-ę” https://www.youtube.com/watch?v=EbsxnXZA4l8), to kolejny przykład projektu związanego z obchodami MDJO. Jej celem jest ochrona znaków diakrytycznych.

          • Walentynkowy konkurs - z serduszkiem w tle

          • Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach zorganizowały konkurs plastyczno- literacki na  wykonanie kartki walentynkowej z własnym wyznaniem uczuć.

            W konkursie plastyczno- literackim wzięli udział uczniowie naszej szkoły, wykonali kartki oraz napisali samodzielnie wiersze związane z trudną sztuką  wyznawania uczuć. Pierwsze miejsce  w konkursie „ Wyznaj swą miłość” zdobyła Martyna Kołodziej uczennica klasy ósmej , a wyróżnienie przyznano Wiktorii Walus także uczennicy klasy ósmej.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a organizatorom dziękujemy za  organizację konkursu. Nagrodą dla najlepszych był tort ufundowany przez piekarnię Wakstyl. Przepyszna nagroda. Martyną podzieliła się nagrodą z całą klasą. 

          • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

          • „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”.

            Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie.

            Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.

            Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.

            Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

            To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

          • Bal karnawałowy - Przedszkole

          • Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w  naszym przedszkolu.

          • Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

          • 22 grudnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Młodsi uczniowie przedstawili bogaty repertuar kolęd i wierszy świątecznych. Uczniowie klas ósmych przedstawili jasełka w uwspółcześnionej formie. Nie zabrakło także tańca w wykonaniu uczennic klasy czwartej i piątej. Akademię przygotowały nauczycielki Marzena Madeja, Agata Tomalka, Bożena Szczepańska oraz wychowawcy klas.

          • Rozwiązanie konkursu plastyczno-technicznego „Mój wymarzony pokój”

          • Kategoria klasy 1-3

            I miejsce Jan Kwapisiewicz

            II miejsce Maja Manthey

            III miejsce Artur Manecki

            Wyróżnienie Maksymilian Palka

             

            Kategoria klasy 4-8

            I miejsce Julia Skop

            II miejsce Oliwia Pastuszka

            III miejsce Iweta Mucha

            Wyróżnienia

            Hanna Gawełek

            Karolina Białas

            Kinga Polaczek

            Milena Janiszewska

            Michał Manecki

            Aleksandra Danisz

            Dominik Podlejski

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Prace były piękne i niezwykle pomysłowe.

             

            Serdecznie dziękujemy sponsorom za piękne nagrody:

            *Rada Rodziców - jak zawsze niezastąpiona

            *Kuźnia Dźwięku - Szkoła & Studio

            *Move Arte

            *sblinternet Lędziny

            *Nowa Era

            *Warsztat Wiedzy

             

            Już w styczniu kolejny konkurs.

            Zapraszamy do udziału

          • „CO KRAJ TO OBYCZAJ”

          • Boże Narodzenie to święto obchodzone na całym świecie. Jak mówi stare powiedzenie „Co kraj to obyczaj”, w różnych zakątkach świata można doszukać się innej obrzędowości związanej z obchodami świąt Bożego Narodzenia. W ramach projektu pt. „Deutsche Traditionen und Bräuche zu Weihnachten in Lendzin” (Niemieckie tradycje i zwyczaje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w Lędzinach uczniowie poznawali obyczaje bożonarodzeniowe panujące w Niemczech oraz pogłębiali swoją wiedzę na temat polskiej tradycji. Z tej okazji odbyły się dwa konkursy: „Najciekawszy stroik bożonarodzeniowy” i „Najciekawsza kartka świąteczna” (z życzeniami w języku niemieckim).

            Podczas finału projektu (15 grudnia) uczniowie otrzymali nagrody za najciekawsze prace.

            Zwycięzcami konkursów zostali: Wiktoria Walus, kl.8B (najciekawsza kartka) i Wojciech Gumiński, kl.1A (najciekawszy stroik).

            W tym roku, już po raz kolejny składamy serdeczne podziękowania p. Oskarowi Mandli (absolwentowi naszej szkoły) za pozyskanie funduszy na nagrody za konkursy zorganizowane w ramach projektu. Sponsorem nagród jest Konsulat Generalny Niemiec w Opolu.

          • Zawody w Tenisie stołowym

          • I drużynowe mistrzostwa szkół podstawowych ledziny 2022

            Chłopcy 5-8
            Tuszyński Szymon I
            Noras Bartłomiej II
            Ścierski Bartosz III
            Chłopcy 1-4
            Mikołaj Jochemczyk III
            Dziewczynki 1-4
            Kinga Kocurek I
            Hania Gawełek II
            Agata Kocurek III

            Sp4 drużynowo I miejsce

          • Konkurs powiatowy „Rok Wielkich Polaków”

          • Dnia 15 grudnia 2022 w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Ch. Ruberga w Lędzinach odbyła się kolejna edycja konkursu powiatowego „Rok Wielkich Polaków”. Ponieważ rok 2022  ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego , a powodem jest dwusetna rocznica wydania “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza  pytania konkursowe dotyczyły właśnie wydarzeń związanych z twórczością i biografią znakomitego twórcy.. Do konkursu przystąpiło 6 szkół z Lędzin, Imielina i Chełmu Śląskiego 

            Dyrektor szkoły - pani M. Poprawskiej-Rak, powitała gości, a uczniowie biorący udział w konkursie mogli zobaczyć występ uczniów klasy IV , którzy zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności w przedstawieniu „Dziady”.

            Uczestnicy zmagali się z pytaniami szczegółowymi dotyczącymi 15 ballad , II części” Dziadów” Adama Mickiewicza. Następnie wykazali się szczegółową znajomością życiorysu twórcy.

            Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, a przewaga punktów między drużynami była niewielka . Naszą szkołę reprezentowali: Grzegorz Barcik, Bartosz Ścierski, Robert Skrzypczyk.

            Niestety tym razem nie udało nam się być na podium.

          • Konkurs recytatorski "Po Naszymu"

          • 12 grudnia troje dzieci z Naszego przedszkola brało udział w V powiatowym konkursie recytatorskim mowy Śląskiej "PO NASZYMU" w Bieruniu.Naszym wychowankom udało się zdobyć dwa pierwsze miejsce w dwóch kategoriach. Gratulacje dla Lenki Wisiorek za zajęcie I miejsca w kategorii 3-4 latki oraz dla Wojtka Wisiorka za zajęcie I miejsca w kategorii dzieci 5-6 letnich. Gratulacje również dla Hanny Kucz za piękny występ. Wielkie brawa dla uczestników i życzymy dalszych sukcesów

          • Mikołaj

          • Przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze.

          • Podziękowanie

          • Szanowni Państwo

            Drodzy Uczniowie

             

            Serdecznie dziękuję Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach za zaangażowanie w organizację wspaniałej biesiady górniczo-mikołajkowej.

            Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy pomagali i wspierali rzeczowo całą imprezę.

            Serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy materialnie, rzeczowo lub organizacyjnie wsparli to duże przedsięwzięcie. Bez Waszego zaangażowania, Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie imprezy z tyloma atrakcjami nie byłoby możliwe.

            Szczególne podziękowania składam pracownikom szkoły – zarówno nauczycielom, jak i obsłudze – za zorganizowanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

            Państwa pomysłowość i wsparcie oraz ciężka praca pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie imprezy.

            Dziękuję uczniom naszej szkoły za  wspaniały występ artystyczny.

            Jestem z Was bardzo dumna.

            Ogromnie Państwu za to dziękuję.

            Dyrektor szkoły

            Maria Horst

          • Biesiada górniczo-mikołajkowa

          • "Do wszystkich górników
            Do kopalni w Brzeszczach, w Bieruniu,
            Do Gustlika w kopalni "Wujek" 
            Do Karlika, co węgiel fedruje
            Do sztygarów z Bierunia, Bielszowic
            Na Wolę, do Lędzin i do Katowic...
            "Halo!!" - wołam - "Co słychać u was? ​​​​​​​

            Bo u nas, czyli na Goławcu po długiej przerwie spotkaliśmy się na biesiadzie górniczo - mikołajkowej. Wracamy do magicznych spotkań wielopokoleniowych.

            Swoją obecnością  2 grudnia 2022r. zaszczyciła nas pani Burmistrz miasta Lędziny Krystyna Wróbel, przewodnicząca rady miasta Maria Głos  oraz radni Tomasz Kostyra i Tadeusz Ingram. 

            Na sali obecni byli również bardzo ważni goście jakimi są nasi mieszkańcy, rodzice, dziadkowie oraz wszyscy, którzy zechcieli poświęcić swój czas i przyjść do nas, aby wspólnie z nami cieszyć się i bawić.

             Powróciliśmy do tradycji wspólnego świętowania razem z mieszkańcami Lędzin i okolic. Ważnym elementem takiej biesiady jest nawiązanie do tradycji górniczych i złożenie życzeń wszystkim pracownikom okolicznych kopalń. 

            Ten wyjątkowy czas wspólnie spędziliśmy na zabawie oraz mogliśmy skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, którą przygotowali rodzice. Były specjalne tematyczne stoiska, które cieszyły się dużym zainteresowaniem  gości. 

            Na szkolnym korytarzu powstał "Świąteczny Kiermasz”. Pojawiły się ozdoby świąteczne wykonane przez naszych uczniów, świetlicę oraz  WTZ Lędziny, a stoiska gastronomiczne oferowały różne smakołyki. 

            Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem „Goliwood", co oczywiście nawiązuje do miasta filmów i niezwykłego wydarzenia jakim jest przyznawanie Oscarów.  

            Uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowali ciekawe aranżacje muzyki filmowej, a cały scenariusz opierał się na przyznawaniu Czarnych Karlików i nominowaniu najlepszych.

            Nad całością scenariusza czuwała Urszula Karwath, a  galę  poprowadzili:  Lucyna Patałąg i Damian Parusel. Swój program artystyczny pokazało również kółko taneczne prowadzone przez Barbarę Borutę. Na scenie pojawiły się także artystki „Studia Gwiazd” z popisem  akrobatycznym. 

            Najważniejszym jednak momentem, na który czekali  nasi najmłodsi uczestnicy to spotkanie ze Świętym Mikołajem.  Przybył w towarzystwie aniołów  i mógł  zobaczyć wspaniały występ artystyczny przedszkolaków.

            Oczywiście w swoim przepastnym worku  miał dla wszystkich upominki. 

            W czasie spotkania odbyła się również licytacja wspaniałych ekologicznych zwierzątek które wykonał  pan  Walus. Serdecznie dziękujemy biorącym udział w licytacji za ogromne zaangażowanie i możliwość przeprowadzenia tego niezwykłego wydarzenia. 

            Każde dziecko otrzymało upominek od Św.  Mikołaja, a to mogło się wydarzyć tylko dzięki hojności naszych sponsorów. Dziękuje serdecznie za okazanie zrozumienia, życzliwość i otwarte seta. Sponsorzy: Rada Rodziców, Przewodnicząca Rady Miasta Maria Głos, Burmistrz Miasta  Krystyna Wróbel, radni Miasta Lędzin Tomasz Kostyra i Tadeusz Ingram, radny powiaty Marcin Majer, Market Carefur, właściciele piekarń : Irena i Henryk Ścierscy oraz Dorota i Andrzej Newiakowie, państwo Renata i Andrzej Lamikowie, Barbara Fyda, Krzysztof Walu i Józef Szczepański. 

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli zorganizować takie spotkanie, a wszyscy mieszkańcy zaszczycą nas swoją obecnością. 

          • Nasza patronka Św. Barbara

          • Święto szkoły. Po raz czwarty możemy uroczyście obchodzić uroczystość nadania naszej szkole imienia świętej Barbary.

            Drugiego grudnia 2022 r.  Po dwóch latach obostrzeń mogliśmy wspólnie świętować na sali gimnastycznej.  Uroczystość rozpoczęła  Dyrektor szkoły Maria Horst  w obecności zacnych gości uczniów i wszystkich pracowników.

            Przypomnieliśmy historię Tej świętej, która została patronką górników, hutników, ludzi ciężkiej pracy i śmierci.  Martyna Paruzel  wcieliła się w postać Barbary, a  Robert Skrzypczyk jako narrator wprowadził nas w odległy świat. Przypomniał  również o obrzędach  i tradycjach związanych z świętowaniem w naszej okolicy . Najważniejszym jednak  momentem było przekazanie sztandaru uczniom młodszych klas. Ustępujący zespół czyli Piotr Ścierski, Martyna Kołodziej i Emilia Fijoł przekazali szkolny sztandar uczniom klasy szóstej, którzy od 2 grudnia stali się strażnikami i przedstawicielami naszej szkolnej drużyny . Ten ważny obowiązek będą spełniać: Sebastian Olearczyk, Oliwia Newiak i Milena Majda. Ustępujący poczet złożył kwiaty przy figurze Św. Barbary znajdującej się w naszej szkole.

            Nie zapomnieliśmy o  życzeniach dla górników, zwłaszcza że ich święto to także Nasze święto.

            Życzymy Wam, Górnicy, w dniu święta Waszego
            Byście nie żałowali czasu w kopalni spędzonego.
            By każdy po latach wniosku się doczekał
            Że to piękny, choć trudny, czas z życiu człowieka. 


            Aby przyszłość była, co nieco łaskawsza,
            By się wreszcie stała o wiele bogatsza
            I by Was zwyczajnie było na to stać,
            Byście swoim dzieciom wiele mogli dać.
            Niech otworzą się dla Was nasze serca w krąg.
            I wstęgą niech otoczy las życzliwych rąk.

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Dziś jest dzień wyjątkowy

            dla maluszków wprost bajkowy.

            Uroczystość nie byle jaka

            to pasowanie na przedszkolaka.

            Prosimy o duże brawa bo to poważna sprawa.

            Nasze motylki stały się pełnoprawnymi przedszkolakami.

            Gratulujemy!

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 21 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

            W naszej grupie zostały przeprowadzone zajęcia pod hasłem przewodnim: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Dzieci miały okazję, dowiedzieć się o tym, że mają liczne prawa min.: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Mamy nadzieję, że wiedza o prawach dziecka plus poczucie własnej wartości, oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.