Z okazji zbliżającej się Barbórki przedszkolaki odwiedziły przedstawicieli KWK Ziemowit, którym złożyły życzenia i wręczyły kwiaty. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy górników oraz ich patronki Św. Barbary. Zwiedziły gabinet dyrektora oraz inne pomieszczenia w kopalni.
Odwiedziny w kopalni KWK Ziemowit
Lektura na wyciągnięcie ręki
Lekcje w teatrze to podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, umożliwienie kontaktu ze sztuką, uwrażliwienie na piękno oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.
1Zatem, kolejny spektakl teatralny za nami. Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia przybliżył na świat utworów obowiązkowych. Obejrzeliśmy w październiku „Balladynę” , a w listopadzie „Opowieść wigilijną”.
Zajęcia w teatrze przybliżają nam teksty lektur, możemy również obserwować wspaniałą grę aktorów młodego pokolenia i wraz z nimi przenieść się w cudowny świat.
Niesamowita muzyka, piosenki i scenografia urzekły nas swoim urokiem. Żywo reagowaliśmy na wydarzenia, które miały miejsce na scenie.
To naprawdę była wspaniała uczta duchowa. Takie lekcje to interesujące spojrzenie na lekturę i inny sposób realizacji podstawy programowej.
Dobry spektakl jest w stanie sprawić, że uczniowie będą o nim pamiętać jeszcze długo po jego obejrzeniu. Ma to związek z inteligencją emocjonalną i twórczym myśleniem, które sztuki sceniczne z pewnością w nas rozwijają. A takie były spotkania w których uczestniczyliśmy. Dziękujemy aktorom NTE z Wrocławia.
Konkurs recytatorski
Nasi uczniowie wzięli udział w Pierwszym Konkursie Recytatorskim im. Moniki Bednorz organizowanym przez lędzińskie Towarzystwo Przyjaciół Książek.
W kategorii klas I-III
II miejsce zajął Wojciech Wisiorek z klasy 1b
wyróżnienie - Zofia Kocur z 3a.
Serdecznie wszystkim gratulujemy
Wycieczka dzieci przedszkolnych do Funzeum
Wycieczka dzieci przedszkolnych z grup Pszczółki i Biedronki do Funzeum - muzeum światła i koloru w Gliwicach.
19Zaraz po przywitaniu, wraz z Panią przewodnik dzieci wyruszyły w bajkowy świat. Najpierw odwiedziły wystawę kolorów, gdzie czekały na nich 32 ekspozycje w siedmiu kolorach tęczy. Były tam "tęczowe ławeczki", wielkie plastry miodu, zielona dżungla i wiele innych. Odwiedziły też salę z pryzmatem - bryłą pokazującą z jak wielu barw tak naprawdę składa się białe "bezbarwne" światło. Przedszkolaki udały się także na warsztaty plastyczne, gdzie z wcześniej pokolorowanych słoni, powstało ogromne interaktywne zoo. Następnie był czas wolny na zabawę. Dzieci wróciły z uśmiechem na twarzy i bardzo zadowolone z wycieczki.
Spotkanie z policjantem
Dzień św. Marcina
W naszej szkole jak co roku obchodzono „Dzień Świętego Marcina”. Dzień ten stanowi zapowiedź okresu świąt Bożego Narodzenia, wprowadza w nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra.
6Projekt „Dzień Świętego Marcina” zorganizowały panie L. Patałąg (nauczyciel języka niemieckiego) i K. Koziol (wychowawca świetlicy). W uroczystości brała udział cała społeczność uczniowska. Tego dnia każdy uczeń mógł wysłuchać legendy o św. Marcin i spróbować ciasteczka w kształcie rogalika.
Uroczystość poprzedziły warsztaty, podczas których uczniowie wykonywali lampiony oraz inne prace plastyczne związane z postacią św. Marcina.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości, które w całej Polsce obchodzimy uroczyście 11 listopada, jest najważniejszym z polskich świąt państwowych oraz narodowych. Upamiętniamy wówczas wszystkich Polaków, którzy oddali swoje życie w walce o wolność naszego kraju.
5Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością.
Pamiętamy i czcimy to ważne wydarzenie.
Zawieśmy polskie flagi , przygotowaliśmy kotyliony. Nie zapomnieliśmy również o odśpiewaniu hymnu o 11.11 biorąc udział w akcji „Szkoła do hymnu”, która była relacjonowana na żywo. Wzięliśmy także udział w uroczystości miejskiej, gdzie złożyliśmy hołd wszystkim poległym za wolność. W uroczystości reprezentowały szkoły i urząd poczty sztandarowe, a delegacje złożyły kwiaty przy pomniku. Deszczowa aura nie wystraszyła nas i przy akompaniamencie górniczej orkiestry oddaliśmy część wszystkim zasłużonym.
Słowacja naszym domem. Projekt Wyszehradzki - rewizyta
W ramach realizacji założeń projektowych Visegrad Found uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach wraz z opiekunami panią dyrektor Marią Horst, koordynatorem projektu Urszulą Karwath i Dorotą Żak przebywali w Słowacji. Zakładna Szkoła im. Amosa Komenskiego w Revucy gościła nas w dniach od 6 listopada do 9 listopada 2023 r., przez te klka dni Słowacja stała się naszym domem.
36Czas spędzony w Revucy obfitował w wiele działań i aktywności.
Zdobyliśmy wiedzę o regionie i pierwszym gimnazjum na Słowacji prowadzonym w języku słowackim. Poznaliśmy założenia ówczesnej szkoły, sposoby uczenia i zdobywania wiedzy. Ta wiedza pozwoliła nam docenić nasze obecne możliwości i szeroki dostęp do nauki jaki obecnie posiadamy. Zachwyciły nas zeszyty uczniowskie i sposób notowania.
Pracowaliśmy nad realizacją scenek z wykorzystaniem scenariusza „The Monkey and the Jealous Camel” i teksów napisanych przez uczniów. Przygotowane w Polsce maski wykorzystaliśmy podczas przedstawienia, które przygotowała z uczniami Pani Alenka Kvetkowa. Gra aktorska, ruch sceniczny, nauka tekstów – to wytrwała praca uczniów polskich i słowackich. Doceniamy to, tym bardziej, że wspólnie na dopracowanie przedstawienia mieli tylko jedno popołudnie.
Rozwijanie wiedzy o kulturze umożliwiło nam spotkanie z burmistrzem miasta Revuca oraz przedstawicielką projektu Litterra, która opowiedziała nam o nowym dynamicznie rozwijającym się współczesnym muzeum w Revucy. Spotkanie zaowocowało nowymi pomysłami oraz planami na przyszłość. Mamy wsparcie miasta, co jest dla nas bardzo istotne. Ważnym elementem spotkania była również wizyta uczestniczek poprzednich projektów Comenius. Uczennice dały wspaniałe świadectwo dobrze wykonanych działań- zobaczyliśmy filmy i produkty wykonane przez uczniów. Dziewczyny, teraz już dwudziestokilkuletnie młode kobiety, podzieliły się także wspomnieniami i własnymi wrażeniami z udziału w takim przedsięwzięciu jakim jest udział w projekcie realizowanym między dwoma naszymi szkołami. Zadania, które przewidzieliśmy dla naszych uczniów miały na celu rozwijanie pasji i umiejętności. Pod czujnym okiem pani Beaty Zacharowej uczestnicy projekty własnoręcznie mogli ozdobić torby ekologiczne i białe tshirty z nadrukiem logo projektu. Aktywność twórcza bardzo absorbowała uczniów i sprawiła im mnóstwo radości z możliwości tworzenia rzeczy użytkowych.
W czasie pobytu odwiedziliśmy studio nagrań, uczestniczyliśmy w nagraniach. Każdy mógł poczuć się jak artysta lub redaktor radiowy. Dzięki panu Tomaszowi Kontry utrwaliliśmy na taśmie nasze piosenki, wrażenia, emocje. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.
Nie zapomnieliśmy o równowadze w czasie pobytu, dbaliśmy również o rozwój i aktywność fizyczną uczestnicząc i poznając sporty nietradycyjne. Wspólna zabawa to sposób na lepsze poznanie naszych partnerów, a emocje, rywalizacja sprzyjają dobrej atmosferze. Zabawa, zabawa- dyskoteka rozpoczęła jedną z kolejnych atrakcji jaką była noc w szkole. Tańczyliśmy nie tylko przy współczesnych tonach, ale nauczyliśmy się tańczyć mazurka. Czas pożegnania nadszedł bardzo szybko- noc minęła błyskawicznie. Pozostało tylko podsumować projekt, napisać teksty, wykonać ewaluację i wziąć udział w konkursie na tytuł naszego projektu.
Łezka zakręciła się w oku niejednego uczestnika. Ostatnie uściski, zdjęcia i obietnica, że znów się spotkamy przy realizacji następnego projektu. Na razie pozostał nam kontakt mailowy i spotkania online. Dzięki takim spotkaniom uczniowie mają możliwość doskonalić język angielski i używać go w życiu codziennym do komunikacji.
Bogowie i mity starożytnej Grecji - lekcja mitologii w kl. V a
Uczniowie klasy 5a realizując na lekcji historii temat: Bogowie i mity starożytnej Grecji, wykazali się pomysłowością przygotowując się do zajęć. Każdy uczeń miał za zadanie przygotować się do zaprezentowania i omówienia wylosowanego mitycznego boga lub herosa. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o swoich bohaterach oraz ich pochodzeniu i przygodach. Taka lekcja na pewno zapadnie uczniom w pamięci.
Składam serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do tej lekcji.
KONKURS FOTOGRAFICZNY
W tym miesiącu z okazji Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny „Pochwal się swoim Pupilem”. Do organizatora konkursu (p. Patałąg) wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac (39). Przedmiotem fotografii miał być pies, kot, papuga, świnka morska, rybka, chomik czy inny zwierzak. Komisja w składzie 6 osób (p. dyrektor, nauczyciele) brała pod uwagę czy zdjęcie jest ciekawe, zabawne i artystyczne. Zostało przyznanych 8 głównych miejsc. Wszystkie zdjęcia pupili były rewelacyjne, komisja miała ciężkie zadanie, żeby wyłonić zwycięzców. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom konkursu.
I miejsce – Łukasz Starzycki 5a, Bartosz Kozioł 3a
II miejsce – Wanessa Koziol 1a, Weronika Danek 1a
III miejsce – Zofia Danisz 2a, Iweta Mucha 6a, Sebastian Olearczyk 7a, Jakub Makosz 7a, Przemysław Makosz 3a
Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Gratulujemy!
Wrocław - Tutaj nie ma miejsca na nudę
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach realizując Ogólnopolski projekt edukacyjny „Poznaj Polskę” spędzili aktywnie dwa dni w jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych miast w Polsce - Wrocławiu. Pod opieką U.Karwath, B.Boruty i I.Janeckiej odkrywali tajemnice stolicy Dolnego Śląska. Wrocław zapewnia bowiem ogrom atrakcji, tutaj zawsze odkryć można coś nowego.
43Poznając historię, legendy i tajemnice Wrocławia uczniowie przemierzyli każdego dnia prawie 13 kilometrów. Czekały na nich różne ciekawe zadania do wykonania – aktywny udział w zwiedzaniu pozwolił na wcielenie się w rolę detektywa historii.
Pod czujnym okiem pani Przewodnik Wrocław odkrywał swoje tajemnice, a na naszej mapie pojawiały się kolejne punkty - jako miejsca poznane.
Każdy, kto chociaż raz był na wycieczce edukacyjnej wie, iż jest to czas spędzony bardzo intensywnie. Uczestnicy wycieczki zobaczyli: Rynek z jego wszystkimi atrakcjami, Stare Jatki, byli na Uniwersytecie Wrocławskim, Hali Stulecia, Ostrowie Tumskim. Zwiedzili kościoły, katedry, poznali liczne legendy i spotkali na swej drodze tajemnicze krasnale.
Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, którego historia sięga X stulecia. Za powstanie miasta odpowiadają Piastowie Śląscy, którzy na wyspie u ujścia rzeki Oławy do Odry zbudowali swój gród.
Rynek we Wrocławiu
Rynek we Wrocławiu to jedna z piękniejszych starówek w Polsce, a także jeden z największych rynków staromiejskich Europy. 213 metrów długości i 178 metrów szerokości.
Rynek otacza 60 z ponad 8000 zabytkowych kamienic, jakie zachowały się w mieście. Najcenniejszym zabytkiem jest Stary Ratusz, będący największym i najstarszym ratuszem w Polsce.
Przy rynku znaleźć można wiele krasnoludków, w tym pomnik Papy Krasnala. Zwraca uwagę też pręgierz, fontanna „Zdrój” oraz przeniesiony ze Lwowa pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry. Charakterystycznych miejsc przy rynku jest sporo, jak chociażby dwie średniowieczne kamienice zwane „Jaś i Małgosia”. Wygląda, jakby trzymały się za ręce, a w rzeczywistości to pozostałość po bramie prowadzącej na zlikwidowany w XVIII wieku przykościelny cmentarz. Do dziś można odczytać tam napis „Mors Lanua Vitae” – „Śmierć bramą życia”.
Stare Jatki we Wrocławiu
Tuż obok wrocławskiego rynku znajduje się nieduża uliczka, przy której od XIII wieku mieściły się zakłady rzeźnicze i sprzedawano mięso. Uliczka nazywa się Jatki i wchodząc tam, można poczuć średniowieczny klimat. Na szczęście rynsztokiem nie płyną już nieczystości, a miejsce dawnych sklepów z mięsem zajmują galerie i pracownie artystyczne.
Największym powodzeniem cieszy się natomiast Pomnik Zwierząt Rzeźnych każdy chce mieć zdjęcie z rzeźbami kury, świni, cielaczka, królika, kozy oraz gęsi z jajkiem.
Mostek Pokutnic (Mostek Czarownic)
Wrocław bywa nazywany miastem mostów. Ma ich najwięcej w Polsce i jest w pierwszej dziesiątce miast z największą liczbą mostów w Europie. Nikt nie potrafi dokładnie określić, ile ich jest. Prawdopodobnie gdzieś pomiędzy 100 a 300, co zależy od metody liczenia.
Najwyżej położonym mostem jest Mostek Pokutnic zwany również Mostkiem Czarownic. W rzeczywistości to kładka na wysokości 45 metrów, łącząca dwie wieże polskokatolickiej katedry św. Marii Magdaleny. Pokonawszy kręte schody, ma się okazję zobaczyć jedną z ładniejszych panoram w mieście. Jednak mostek to nie tylko piękne widoki, ale również legendy. Jedna z nich mówi, że wieczorem można na nim dostrzec dusze młodych kobiet, które zamiast wyjść za mąż i opiekować się domem, wolały zabawy. Druga nazwa pochodzi z czasów polowań na czarownice. Według legendy, jeśli oskarżonej kobiecie udało się przejść po mostku, to uznawano, że pomagał jej szatan i skazywano na śmierć. Natomiast jeśli z niego spadła, wtedy zostawała uniewinniona.
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Wrocławski jest uczelnią wywodząca się z działającej w mieście Akademii Leopoldyńskiej. Została ona ufundowana w 1702 roku przez cesarza Leopolda I. Z lat 1728-1738 pochodzi budynek główny uniwersytetu, będący jednym z najwspanialszych zabytków barokowych we Wrocławiu. Niezapomniane wrażenia dostarcza szczególnie wizyta w Oratorium Marianum (Oratorium Muzycznym) oraz Auli Leopoldina, których zdobienia przypominają bardziej świątynię niż salę wykładową. Wejście na Wieżę Matematyczną gwarantuje natomiast wspaniały widok na Stare Miasto oraz pobliskie wyspy.
Na placu przed gmachem uniwersytetu stoi od ponad wieku fontanna zakończona postacią nagiego młodzieńca trzymającego szpadę (Fontanna Szermierza). Dla niektórych rzeźba symbolizuje ubogi stan studencki, ale krążą wokół niej także legendy. Jedna z nich mówi, że młodzieńcem jest autor rzeźby Hugo Lederer, który przybył do Wrocławia i przegrał w karty ze studentami wszystko oprócz szpady. Rzeźba ma być przestrogą przed lekkomyślnością i hazardem. Z ciekawostek dodam, że identyczna rzeźba stoi na dziedzińcu zewnętrznym zamku Czocha.
Hydropolis to centrum wiedzy poświęcone wodzie. Jego lokalizacja to zabytkowy XIX-wieczny neogotycki podziemny zbiornik wody czystej o powierzchni 4600 m². To jedno z miejsc na mapie Wrocławia, które może zainteresować całą rodzinę. 9 stref tematycznych stanowi źródło wiedzy dla dzieci i dla dorosłych na temat wody, jej mieszkańców oraz znaczeniu dla człowieka. Wszystko jest zaprezentowane w ciekawy sposób.
Jeszcze przed wejściem do budynku na zwiedzających czeka 46,5-metrowa drukarka wodna, wyczarowująca ozdobne kurtyny wodne. Największe wrażenie robi jednak serce wystawy. To pomieszczenie z ekranem 360 stopni o długości 60 metrów, z którego czerpiemy informację na temat narodzin wody oraz jej obecności na Ziemi.
Hala Stulecia
Hala Stulecia (niem. Jahrhunderthalle) to obok rynku w Krakowie czy obozu Auschwitz-Birkenau jedno z 15 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Zalicza się ją do najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Stanowi również jeden z symboli Wrocławia, jak wieża Eiffla w Paryżu czy Koloseum w Rzymie.
Projektantem hali był znakomity wrocławski architekt Max Berg. Jej powstanie w latach 1911-1913 było związane z chęcią zorganizowania w jej wnętrzach Wystawy Stulecia, mającej uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Budowla jak na tamte czasy była obiektem wyjątkowym. Hala ma 42 m wysokości, a nakrywa ją żelbetonowa kopuła o średnicy 67 m. Już z oddali robi ona wrażenie, które wzrasta, gdy ogląda się wystawę multimedialną w Centrum Poznawczym.
Wrocławska Fontanna w Pergoli
300 dysz wodnych, 3 dysze ogniowe, 800 punktów świetlnych oraz powierzchnię ok. 1 hektara ma największa fontanna multimedialna w Polsce. Znajduje się tuż przy Hali Stulecia i jest jedną z darmowych atrakcji miasta.
Zoo Wrocław i Afrykarium
Nawet jeśli okres dzieciństwa masz już za sobą, a nie posiadasz jeszcze własnych dzieci, koniecznie odwiedź wrocławskie zoo. To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, którego historia sięga 1865 roku. Wchodząc do środka, będziesz miał okazję zobaczyć z bliska największą w Polsce liczbę gatunków zwierząt, w tym wiele zagrożonych wyginięciem.
Tym, co zrobi największe wrażenie jest jednak nowoczesny pawilon Afrykarium. Wizyta w nim zapewnia niezapomniane przeżycia, przenosząc zwiedzających na Czarny Ląd. Dzięki olbrzymim akwariom niezwykłą faunę i flory Afryki ma się na wyciągnięcie dłoni. Dosłownie można spojrzeć w oczy rekinowi lub hipopotamowi oraz zobaczyć, jak zwinnymi zwierzętami są te olbrzymie ssaki.
Galeria Neonów (Galeria Neon Side)
Dzielnicę Czterech Wyznań warto odwiedzić w dzień, ale koniecznie zrób to także w nocy. Oprócz klubów muzycznych i pubów polecam podwórko przy ulicy Ruskiej 46 c. Samo podwórko jest niewielkie, ale wieczorem robi ogromne wrażenie.
Zasługa w tym działającej w tym miejscu Galerii Neon Side. Jej właściciel — Tomasz Kosmalski — już od kilkunastu lat ratuje przed zniszczeniem historyczne świetlne reklamy. Do tej pory jego fundacja uratowała blisko 60 neonowych szyldów nie tylko z Wrocławia, ale również z Dolnego Śląska. Około 30 z nich zawieszono na podwórku, nadając mu wyjątkowy klimat. Co ciekawe, właśnie tutaj przez kilkadziesiąt lat działało przedsiębiorstwo Reklama zajmujące się m.in. produkcją neonów. Dziś podwórko to jedno z ulubionych miejsc instagramerów, ale także świetne miejsce, by w niespotykanym otoczeniu spędzić wieczór.
Wrocławskie krasnale
Miasto Krasnali to jedna z nazw, pod którą można odnaleźć Wrocław. Pierwsze postacie uśmiechniętych skrzatów w pomarańczowych czapkach oraz z kwiatkiem w dłoni zaczęły się pojawiać w mieście w latach 80. XX wieku. Były dziełem ruchu Pomarańczowa Alternatywa, który w taki sposób walczył z systemem komunistycznym. Rysunki umieszczali na plamach farby powstałych na murach po zamalowywaniu przez komunistyczne władze antysocjalistycznych napisów i haseł.
W 2005 roku skrzaty zeszły z murów i pod postacią rzeźb zawładnęły wrocławskimi ulicami. Aby je zobaczyć, nie trzeba się specjalnie wysilać, gdyż jest ich już prawie 400 i znajdują się w różnych częściach miasta. Jednym z pomysłów na spędzenie ciekawego dnia we Wrocławiu może być wędrówka szlakiem wrocławskich krasnali. Pomocna w tym będzie strona krasnale.pl, na której można znaleźć aktualną lokalizację poszczególnych skrzatów. Spotkanie z nimi gwarantuje poprawę humoru i pojawienie się uśmiechu na twarzy. Bo czyż małe nie jest piękne?
Akcja „Pomagamy zwierzętom”
Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.
-Immanuel KantW związku z tym, iż październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, w naszej szkole już od lat przeprowadzana jest akcja „Pomagamy zwierzętom” W ramach tego przedsięwzięcia wolontariusze wraz z opiekunem (p. Lucyną Patałag) zorganizowali zbiórkę darów dla podopiecznych schroniska. Akcja odniosła jak co roku ogromny sukces.
4Szczególne podziękowania należą się uczniom i ich cudownym rodzicom, którzy wsparli akcję przynosząc do szkoły ogromne ilości karmy, zabawek i innych akcesoriów dla zwierząt w schronisku. Kolejny raz udowodniliśmy, że społeczność SP 4 ma ogromne serce i chętnie pomaga potrzebującym zwierzętom. Dary zostały przekazane na ręce pana Dominika z Komitetu Pomocy dla Zwierząt w Tychach.
Po rozstrzygnięciu konkursu klasowego na największą ilość zebranej karmy (w przeliczeniu na ucznia) zwycięzcami zostali uczniowie klasy 1A, 2A, 3A, 5A, 6A.
"Dzień Poczty Polskiej" w przedszkolu
18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Dzień Poczty Polskiej". Z tej okazji gościliśmy w przedszkolu panią Marysię emerytowaną pracownicę Poczty Polskiej. Pani Marysia opowiedziała dzieciom o pracy na poczcie jak prawidłowo zaadreswać listy, przesyłki, co powinno znaleźć się na kopercie, kto to jest adresat, nadawca, czym są pocztówki, widokówki, co zrobić, aby list dotarł, co to jest skrzynka pocztowa. Dzieci miały możliwość zobaczenia przeróżnych znaczków i kopert z różnych zakątków świata. Na zakończenie Pszczółki wręczyły książeczkę, w której były zebrane prace dzieci na temat dzisiejszego dnia.
4
Dzień papieski
Z okazji XXIII Dnia Papieskiego pod haslem "Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia" uczniowie przygotowali uroczysty apel ku czci Świętego. Można bylo dowiedziec się wielu ciekawych szczegółów z Jego życia i jak wielkim i szlachetnym Człowiekiem i Kapłanem był Jan Paweł II. Uczniowie oddali mu cześć i złożyli kwiaty pod Jego portretem. Również został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy różaniec. Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom, których prace okazały się najpiękniejsze. Zwycięzcom gratulujemy.
7
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz wszystkich pracowników szkoły. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
4Dziś z tej okazji w naszej szkole odbyła się krótka, ale zabawna akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod okiem pani Magdaleny Krzemińskiej-Kostorz.
Wszystkim pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia, wiele cierpliwości, wytrwałości i motywacji w pracy z młodym pokoleniem.
Pasowanie na ucznia
11 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki.
9
Dogoterapia
Jak rozmawiać trzeba z psem?
Wy nie wiecie, a ja wiem,
Bo poznałem język psi,
Gdy mieszkałem w pewnej wsi.5Takie spotkanie odbyło się 4.10.2023r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach.
W ramach realizacji projektu Visegrand Fund Pani Wiera (nasz gość ze Słowacji) przeprowadziła zajęcia w grupach przedszkolnych. Było to bardzo emocjonujące spotknie.
Zajęcia z psem bowiem poprawiają komunikację, wzbogacają słownictwo i mowę. Dzieci przełamują lęki, rozwijają funkcje poznawcze, stymulują zmysły oraz ćwiczą koncentrację.
Dogoterapia uczy samodzielności i odpowiedzialności za siebie i psa. Wpływa na stan emocjonalny, łagodzi stres i samotność, relaksuje.
Dogoterapia, zwana inaczej kynoterapią, to sposób dodatkowego wsparcia w leczeniu chorób ciała i umysłu. Dowiedziono, że odpowiednio przeszkolone psy mogą znacząco poprawić samopoczucie zarówno dorosłych, jak i dzieci.
XXVI Rajd Jesienny
W sobotę 7 października wzięliśmy udział w XXVI Rajdzie Jesiennym. Organizatorem rajdu jak zawsze był PTTK oddział Tychy. Startowaliśmy z Bystrej w kierunku Klimczoka. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny:
WAGABUNDZI z GOŁAWCA
GÓROŁAZY z GOŁAWCA
GÓRY WZYWAJĄ - GOŁAWIEC
4Mimo słońca, na szczycie wiatr skutecznie przewietrzył nam głowy dzięki czemu wróciliśmy z wieloma sukcesami.
II miejsce w klasyfikacji ogólnej Wagabundzi
III miejsce w klasyfikacji ogólnej Górołazy
II miejsce w konkursie medycznym Góry wzywają
II miejsce w konkursie wiedzy turystycznej Wagabundzi
III miejsce w konkursie wiedzy turystycznej Górołazy
II miejsce w konkursie sportowym Wagabundzi
III miejsce w konkursie sportowym Górołazy
Cieszy Nas fakt, iż w rajdzie wzięli udział nowi uczestnicy, którzy złapali „bakcyla górskich wędrówek i już niebawem zasilą szeregi naszego Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego.
Podziękowanie
Projekt Wyszehradzki
Pierwsze spotkanie w Polsce - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach gościła uczniów i nauczycieli z Zakładnej Szkoły im. Amosa Komenskiego w Revucy.
2 października 2023r. przyjechali do Lędzin na cztery dni partnerzy realizujący projekt Visegrad Found. Program obejmował zdobywanie wiedzy o regionie, rozwijanie wiedzy o kulturze, sztuce oraz rozwijanie pasji umiejętności i wrażliwości. Nieodłącznym elementem takich spotkań jest oczywiście integracja grupy. Uczniowie ze szkoły z polskiej i słowackiej pod czujnym okiem opiekunów spędzili noc w szkole. Wspólne zabawy, tańce, rozmowy, to dobrze wykorzystany czas, aby poznać się. Noc minęła bardzo szybko, była zdecydowanie za krótka.
Realizacja zadań projektowych zdominowała nasz drugi dzień – intensywnie i aktywnie spędziliśmy czas zwiedzając nasze piękne miasto wojewódzkie Katowice.
Byliśmy w Muzeum Śląskim, gdzie zafascynowały nas wystawy obrazów. Pokazaliśmy naszym gościom historię naszej małej ojczyzny. Zobaczyliśmy historia Śląska w niesamowitej odsłonie. Roztaczająca się panorama miasta przyciąga wzrok i zaskakuje. Wspaniałe nowoczesne budynki, niesamowita architektura, zieleń, miejsca do wypoczynku. Spacerkiem przeszliśmy przez piękny rynek i zatrzymaliśmy się przy Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Tam czekała nas kolejna niespodzianka, lekcja w teatrze. Była ona tym bardziej niesamowita, że mieliśmy możliwość obserwowania obsługi podczas przygotowań do operetki „Sól ziemi czarnej”. Intrygujące było również spotkanie z aktorem tegoż teatru Antonim Gryzikiem.
To co niemożliwe dla każdego widza podczas spektaklu dla nas stanęło otworem. Mogliśmy wystąpić na scenie, zajrzeć za kulisy, odwiedzić szatnie, usiąść w garderobie. Na chwilę poczuć niesamowitość tego tchnącego innym życiem miejsca. Pobyt w teatrze sprawił nam ogromną radość i na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci, zwłaszcza, że sami odgrywać będziemy różne scenki. Katowice nasze miasto wojewódzkie, piękne, zadbane zauroczyło naszych gości.
22Nasz program obejmował również sportowe aktywności i akcje plastyczne, czyli tworzenie masek z papieru. Były to zajęcia umożliwiające nam integrację. Mogliśmy się również lepiej poznać, zaprzyjaźnić, aby wspólnie działać. Zawody sportowe, wspólna zabawa, przygotowywanie posiłków to czas na rozmowy i wykorzystanie języka angielskiego w komunikacji. Znajomość języka angielskiego niezbędna będzie również uczniom podczas pisania scenariusza przedstawienia, do którego wykonywali podczas pobytu rekwizyty.
Podczas realizacji zadań projektowych odwiedziła nas pani Burmistrz miasta Lędziny Krystyna Wróbel aby wspólnie z nami podzielić się informacjami o naszym mieście i wyrazić radość ze spotkania i kontynuowania piętnastoletniej współpracy z Revucą. Jest to bowiem miasto partnerskie Lędzin.
Kontynuacja naszej wspólnej pracy realizowana będzie podczas spotkań online, ale także podczas naszej rewizyty na Słowacji, która będzie już w listopadzie.
22
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Wszystkie