• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • W dniu 1 marca po raz kolejny w całym kraju obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole uczniowie klasy ósmej przygotowali apel poświęcony ich pamięci. Podczas apelu przybliżono młodzieży zgromadzonej na apelu sytuację żołnierzy AK po przejęciu władzy przez komunistów. Przedstawiono także sylwetki wybranych żołnierzy niezłomnych.

          • Konkurs biologiczny

          • Dnia 28.02.2020 w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu biologicznego. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły uczący się przedmiotu biologia czyli klasy 5-8.Temat dla klas 5-7 to Przestrzenny model komórki, z kolei dla klasy 8 Przestrzenny model DNA.Uczniowie wykonali bardzo staranne i poprawnie merytorycznie prace.

            Finaliści konkursu to:

            Klasy 5-7

            miejsce I - Emilia Fijoł

            miejsce II - Dorota Bryjok

            miejsce III - Wiktoria Wadas

            wyróżnienia: Sonia Kubarek, Marta Prause

            Klasy 8

            miejsce I (ex aequo) - Anna Ścierska, Oliwia Prause, Oliwia Jędrzejaszek.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

          • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

          • 14 lutego 2020r. Grupy przedszkolne naszej szkoły , ,,Motylki” i ,,Biedronki” zorganizowały uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            Dzieci pod kierunkiem pań swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla dziadków wyraziły wspaniałymi występami i przygotowanymi podarunkami, a także z pomocą rodziców, pysznym słodkim poczęstunkiem przy kawie i herbatce.

            Były życzenia, wzruszenia i pamiątkowe zdjęcia. 

          • Niech żyje bal!

          • Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw.

            Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc .

            „Karnawał” Dorota Gellner (wiersz)

            Już Karnawał włożył maskę,

            Drzwi otworzył z hukiem, z trzaskiem!

            Wpadł jak wicher do pokoju, W czym?

            W karnawałowym stroju

            -Cześć. Przybiegłem w odwiedzimy,

            Mam wstążeczki i cekiny,

            Nut wesołych dwie kieszenie

            I do tańca ZAPROSZENIE.

            Dorota Gellner (wiersz)

            W naszym przedszkolu i szkole aż huczy od podekscytowanych głosów dzieci, nauczycieli. Zabawa karnawałowa to czas ekscytacji,niesamowitych strojów i zabawy, którą w tym roku prowadził profesjonalny animator. Tańce, animacje,kolorowe światła i banki mydlane to tylko niektóre atrakcje, które towarzyszyły dzieciom i młodzieży w tym dniu.

          • Konkurs "O Śląsku po śląsku"

          • Dnia 6 lutego 2020 roku ucznnice naszej szkoły uczestniczyły wrejonowym kuratoryjnym Konkursu na gawędę "O Śląsku po śląsku". Recytatorzy przedstawili  gawędę w gwarze śląskiej o dniu ze swojego życia. Tekst musiał być opowiedziany gwarą i napisany przez przez autora.  Konkurs organizowany był w roku obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich. Naszą szkołę reprezentowały Oliwia Jędrzejaszek z klasy ósmej i Victoria Rowntree z klas pierwszej. Gratulujemy uczennicom wytrwałości i  życzymy sukcesów. Zachęcamy wszystkich do podejmowania nowych wyzwań i realizowania marzeń.  

          • Wyjazd w góry

          • Po raz trzeci Rada Rodziców zorganizowała zimowy wyjazd w góry. Tym razem do Istebnej. W godzinach dopołudniowych można było pojeździć na nartach, sankach i jabłuszkach na stoku Złoty Groń oraz pospacerować po najbliższej okolicy. Dla dzieci mnóstwo atrakcji przygotowała MILKA. Można było wziąć udział w zabawach organizowanych na stoku, posmakować gorącej czekolady i pysznych ciasteczek. Pomimo małej ilości śniegu po południu pięć zaprzęgów konnych mknęło z sześćdziesięcioosobową grupą z Koniakowa do Istebnej. Uczestnicy wycieczki prócz wrażeń, jakich dostarczał im widok, lekko ośnieżone świerki i występy skalne, poprzecinane górskimi strumykami, delektowali się również kwaśnica, pieczoną kiełbasą, oscypkami i innymi góralskimi przysmakami w chacie grillowej Zaolzie. Gospodarze Willi Zaolzie zadbali o każdy szczegół. W tle słychać było góralską muzykę, która umilała pobyt. Dzieci miały okazję ulepić bałwana, zbudować śnieżne zamki oraz skorzystać z zimowego placu zabaw.
            Nie zabrakło też bitwy na śnieżki.. Wszystkim dopisywał dobry humor. Kolejny wyjazd za rok.


             

          • Hej kolynda, kolynda

          • 31 stycznia 2020 o godz. 18.00 na Placu Farskim w sali audiowizualnej poczuliśmy jeszcze raz atmosferęświąt. Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu „Lędzinianie” pod kierunkiem Pana Franciszka Moskwyoraz Chóru „Akord” pod kierunkiem Pana Jacka Piłatyka umilił nam piątkowy wieczór.

            Gościnnie wystąpili uczniowie z SP z O.I. nr 1 w Lędzinach z etiudą świąteczną, której wartości moralne powinny przyświecać nam cały rok. Nasi uczniowie również przyczynili się do uatrakcyjnienia tego spotkania Oliwka Jędrzejaszek, Karolina Żak, Bartek Noras i Barcik  Grzesiu  wykonali utwory muzyczne o tematyce świątecznej.

            A uczennice klasy szóstej: Dorotka Bryjok. Zuzia Glogaza, Natalia Gałeczka, Karolina Łuczak,  Karolina Kempińska,Karolina Pilszczek, Emilka Palka, Zuzia Rogowska swym tańcem wprowadziły widzów w nostalgiczny nastrój.Czekamy na wspólne kolędowanie w przyszłym roku.

            Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie logistyczne w realizowaniu naszych działań i promowaniu naszej szkoły.

          • Śląski Festiwal Nauki 2020

          • Uczniowie klas piątych pod opieką wychowawców Anny Starzyckiej i Urszuli Karwath dnia 27 stycznia 2020 r. uczestniczyli w niesamowitym wydarzeniu odbywającym się w Katowicach.

            Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas czwartej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 153 stanowiska pokazowe, 116 wykładów i 142 warsztaty, ponad 79 różnorodnych wydarzeń na 3 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

            Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jak zawsze jest darmowy! To właśnie tu na uczniów ŚFN czekały główne atrakcje i aktywności Festiwalu: sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). debiutująca w ramach ŚFN strefa elektromobilności, strefa sportu, strefa dziecka ( strefa aktywności, której uczestnicy mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków zw. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała), czy strefa e-sportu.

            4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to mnóstwo interaktywnych stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u została zagospodarowana na potrzeby ŚFN.

            Uczniowie pomimo ogromnego zmęczenia byli zadowoleni z tak aktywnego spędzania czasu.

          • 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • „Wiatr w żagle” pod takim hasłem odbył się 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej grała również Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Barbary w Lędzinach. Uczniowie nie tylko zajęli się zbiórką pieniędzy, ale również chętnie przynosili fanty na loterię, która odbyła się podczas finału. Łączna kwota jaką udało się pozyskać to 1410,59 złotych. Serdecznie dziękujemy wszystkich uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w akcję.

          • Spotkanie z policjantem - bezpieczne ferie

          • Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

            W związku ze zbliżającą się przerwą w nauce nasz dzielnicowy Krzysztof Matuszny przeprowadził spotkanie, którego celem było uświadomienie i przybliżenie dzieciom istniejących zagrożeń z jakimi mogą się spotkać podczas zabawy na podwórku oraz ze strony osoby obcej. Policjant starał się wypracować u dzieci umiejętności przewidywania zagrożeń i wyrobić u nich nawyk unikania niebezpieczeństw. Ponadto w czasie przeprowadzanych spotkań funkcjonariusz zaznajomił dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i właściwym zachowaniem na stoku, w czasie zabaw na śniegu i lodzie oraz poruszaniu się po drodze.

          • Ferie zimowe

          • Życzę wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom miłych, bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Niech ten wspaniały czas dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń oraz wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.

            Dyrektor szkoły

          • VI Powiatowy Konkurs Matematyczno-Ekonomiczny

          • 9 grudnia 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Edycji Powiatowego Konkursu Matematyczno – Ekonomicznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Lędzinach. Naszą szkołę godnie reprezentował dwuosobowy zespół: Patrycja Wołoch i Jakub Karwat. Uczestnicy wykazali się wiedzą na temat funkcjonowania banku, wiedzą matematyczną a także umiejętnością współpracy. Trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone, a każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek za udział w konkursie.

          • Wizyta w szkole im. Św. Barbary w Katowicach

          • W ramach współpracy z innymi szkołami , które mają za swoją patronkę Św. Barbarę , pani Dyrektor Maria Horst uczestniczyła w uroczystości odbywającej się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Katowicach przy ul. Wróblewskiego.

            Na ścianie budynku zawisła tablica upamiętniająca najsławniejszego absolwenta tej szkoły.

            W środę 4 grudnia żona alpinisty uroczyście ją odsłoniła.

        • Podziękowania
          • Podziękowania

          • 3 grudnia 2019 r. byliśmy świadkami doniosłej uroczystości nadania imienia Św. Barbary Szkole Podstawowej nr 4 w Lędzinach . W tym dniu został również poświęcony sztandar oraz figura patronki.

            Zorganizowanie uroczystości było dużym przedsięwzięciem wymagającym zaangażowania bardzo wielu osób i instytucji. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej podniosłej uroczystości. Dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom, Uczniom, którzy swoją pracą i poświęceniem przyczynili się do jej uświetnienia. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem osób i instytucji, które finansowo wsparły nasze działania.

            Dziękujemy wszystkim Uczestnikom uroczystości za udział i dzielenie z całą społecznością szkolną tych ważnych i niepowtarzalnych chwil, które wpiszą się do historii lędzińskiej społeczności i zapewne wyznaczą kierunek działań wychowawczych naszej szkoły na kolejne lata.

          • Święto szkoły

          • Dnia 3 grudnia miało miejsce niepowtarzalne wydarzenie – odbyło się uroczyste nadanie imienia św. Barbary naszej szkole.

            Wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście udali się do miejscowego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na uroczystą Mszę św. inaugurującą obchody nadania imienia szkole. Przewodniczył jej biskup Grzegorz Olszowski, a w liturgii Mszy św. czynny udział brali nauczyciele, rodzice i uczniowie. Kulminacyjnym momentem w kościele było poświęcenie sztandaru szkoły i gwoździ honorowych.
            Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą górniczą przemaszerowali do szkoły, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie figury św. Barbary, ufundowanej przez pana Rajmunda Horsta, dyrektora kopalni KWK Piast-Ziemowit. W trakcie uroczystego przekazania sztandaru społeczności szkolnej zostały wbite gwoździe honorowe przez osoby, które objęły patronatem uroczystość. Po raz pierwszy odśpiewano hymn szkoły, którego autorką jest P. Dagmara Kupczyk, a muzykę skomponował P. Andrzej Martinson. Gościom bardzo spodobały się występy artystyczne naszych uczniów.

          • Uroczystość nadania imienia Św. Barbary i sztandaru szkole

          • W dniu 3 grudnia 2019 r. odbędzie się uroczystość nadania imienia Św. Barbary i sztandaru naszej szkole. Uroczystość rozpocznie się mszą św. , którą odprawi Ks. Biskup Grzegorz Olszowski w kościele parafialnym w Goławcu o godz. 9:30. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, mieszkańców Goławca i Górek do uczestnictwa w tej mszy.

          • Andrzejkowe wróżby

          • Czwartek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb andrzejkowych. Uczniowie klasy 7 wcielili się w role wróżbitów i przygotowali miejsce czarów i magii, gdzie koledzy i koleżanki, a nawet niektórzy nauczyciele, dowiedzieli się co ich czeka w przyszłości. Dodatkową atrakcją były cukierki rozdawane uczestnikom zabawy. To był niezwykły, inny niż wszystkie dzień.

          • Wizyta w kopalni

          • Uczniowie naszej szkoły (Julia Skop, Wiktoria Walus i Robert Skrzypczyk) 17 listopada br. udali się do Kopalni Ziemowit z życzeniami z okazji górniczego święta „Barbórki”. W ramach uroczystego spotkania uczniowie mieli możliwość zwiedzenia cechowni i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia przy figurze św. Barbary.

            Z okazji Barbórki składamy wszystkim Górnikom życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.