HARMONOGRAM KONSULTACJI DLA UCZNIÓW KLAS I-VII
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach w związku z wystąpieniem COVID-19
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych
W związku z wydłużeniem czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i nowym rozporzadzeniem Ministra Edukacji Narodowej dotyczącym zajęć opiekuńczo wychowawczych, konsultacji dla uczniów i organizacji egzaminu , proszę o zapoznaie się z wytycznymi Minista Edukacji, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora sanitarnego.
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminów (pdf)
O czym należy pamiętać podczas egzaminu (pdf)
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna (pdf)
Konsultacje w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół (pdf)
Konsultacje dla klasy 8 – od 25 maja 2020 roku
Zarządzenie nr 20/2019/2020
Prosimy o zapoznanie się z Zarządzeniem nr 20/2019/2020 z dnia 6 maja 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w oddziale przedszkolnym
Wznowienie funkcjonowania przedszkoli
Szanowni rodzice.
Dnia 29 kwietnia br. w Dzienniku Ustaw RP zostały opublikowane rozporządzenia umożliwiające wznowienie funkcjonowania przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Są one dostępne na stronach: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/780 i http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/7
Na wniosek Pani Burmistrz Miasta dyrektorzy przedszkoli i szkół, w których funkcjonują oddziały przedszkolne przeprowadzili konsultacje z rodzicami, którzy w większości nie wyrażają na to zgody. Otwarcie tych placówek leży w gestii samorządu, dlatego Pani Burmistrz Krystyna Wróbel przychyliła się do prośby rodziców.
Zajęcia opiekuńcze w lędzińskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych przedszkolnych nie będą organizowane. Na terenie miasta wynik konsultacji z rodzicami przedstawiają się następująco:
- za otwarciem przedszkoli i żłobka - 12 %,
- przeciw – 79 %,
- nie wypowiedziało się - 9 %.
W naszej szkole konsultacje z rodzicami wykazał, że 10% rodziców jest z otwarciem oddziałów, natomiast 90% przeciw.
Życzenia świąteczne
Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Szanowni Rodzice
W celu wzięcia udziału w rekrutacji uzupełniającej w terminie od 7 do 17 kwietnia 2020 r. dzieci w wieku od 3 do 6 lat do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prosimy wejść na stronę:
https://uzupelniajaca-przedszkola-ledziny.nabory.pl
Więcej informacji:
UWAGA! Zarządzenie w sprawie organizacji zdalnego nauczania
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadzone zostaje zarządzenie dyrektora, w którym określone zostają formy i sposoby realizacji zajęć, w tym czasowy plan zajęć (do odwołania) .
Jak zmotywować się do systematycznej nauki poza szkołą
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci ?
Bezpieczeństwo dziecka w sieci jest bardzo istotna w dobie Internetu. Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na dziecko w sieci. Przede wszystkim nauczyć dziecko samodzielnego poruszania się online.
-
Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj z dzieckiem. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem.
-
Ustal jasne zasady – jasno komunikuj czego dziecko nie może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: podawanie numeru telefonu czy publikowanie rodzinnych zdjęć. Ważne by każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach.
-
Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem od którego nie da się uciec. Całkowity zakaz korzystania z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.
-
Naucz zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki konsumowanych treści. Warto uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a zdjęcia oglądane w zmanipulowanie graficzne.
-
Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
-
Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed karą dziecko może się nie przyznać do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś i wspólnie ustalicie dalsze działania.
-
Ustal zasady komunikacji – naucz dziecka wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego jak zarządzać informacjami na własny temat.
-
Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internetach.
-
Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 83% dzieci w Polsce posiada własny telefon.
-
Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu.
Najważniejsze aby mówić dzieciom prawdę o Internecie. Nie chodzi o budowanie siatki zakazów, ale o obustronne zrozumienie tematu. Pamiętajmy by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści. A także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.
Zachęcam również państwa do zapoznania się z bezpłatnymi programami oferujących kontrole rodzicielską które pozwolą w zabezpieczeniu komputera przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi:
Kaspersky Safe Kids Free to darmowy program przeznaczony do kontroli rodzicielskiej. Aplikacja umożliwia rodzicom ochronę swoich pociech przed niebezpiecznymi treściami znajdującymi się w różnych zakątkach internetu. W wersji bezpłatnej oprogramowania użytkownik ma możliwość zarządzania aktywnością internetową, korzystaniem z aplikacji oraz urządzeń. Dzięki tym prostym funkcjom rodzic ma może ograniczyć dostęp do wielu nieodpowiednich według niego treści.
Link do pobrania programu:
https://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-Safe-Kids,Program,Windows,87604.html
K9 Web Protection bezpłatny program do kontroli rodzicielskiej, oferujący ścisłą ochronę podczas korzystania z Internetu. Dzięki tej aplikacji możemy kontrolować i monitorować aktywność użytkowników w sieci oraz blokować dostęp do niechcianych stron internetowych. Za pomocą tej aplikacji, rodzice mogą dowolnie skonfigurować jego poszczególne opcje, by blokował dostęp do niektórych stron lub zakładał specjalne filtry ochraniające użytkownika przed różnymi niebezpieczeństwami z sieci. Program został wyposażony w nowoczesne filtry, które chronią i zabezpieczając przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi.
Link do pobrania programu :
https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/kontrola_rodzicielska/K9_Web_Protection.html
-
Jak wspierać dzieci w okresie pandemii koronawirusa?
Obserwuj reakcje i emocje dziecka.
Każdy człowiek inaczej reaguje na wydarzenia otaczającego świata. Niektóre dzieci na obecną sytuację reagują spokojem, zaciekawieniem czy nawet podekscytowaniem (spowodowanym możliwością zostania w domu zamiast pójścia do szkoły). Część dzieci odczuwa niepokój i strach. Obserwuj reakcje emocjonalne własnego dziecka i akceptuj je.
Rozmawiaj.
Staraj się zaspokajać ciekawość dzieci informacjami, wykorzystajmy ich ciekawość do zwiększenia wiedzy dotyczącej ochrony przed wirusami. Jeśli dziecko zadaje pytania- odpowiadaj. Staraj się jednak by informacje przez Ciebie podawane nie nasilały lęku (ogranicz informacje o charakterze sensacji medialnych czy dramatycznych doniesień np. o kolejnych ofiarach śmiertelnych).
Racjonalnie korzystaj z mediów.
Media bombardują nas negatywnymi informacjami. Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko mediów (telewizji, internetu, radia), bo zwiększają one poczucie zagrożenia. Pamiętaj, że nie wszystko co słyszymy o wirusie jest prawdą - rozmawiając z dzieckiem opieraj się na zaufanych źródłach (Ministerstwo Zdrowia, Sanepid, WHO).
Nie bagatelizuj uczuć dziecka.
Czasami zdarza się, że rodzice chcąc pokazać dzieciom, że nie dzieje się nic złego bagatelizują ich uczucia: nie płacz, nic się nie dzieje, taki duży chłopiec nie powinien płakać. Taka reakcja na uczucia dziecka nie sprawi, że będzie ono radosne i spokojne - nadal będzie odczuwać smutek, strach, niepokój - ale będzie to przed Tobą ukrywać. Jeśli dziecko jest wystraszone, płacze, ma problem z zaśnięciem ważne jest by potwierdzić jego uczucia widzę że jesteś smutny/smutna może o tym porozmawiamy?. Jeżeli dziecko nie jest gotowe na rozmowę nie wywieraj presji. Pozwól dziecku wybrać moment kiedy i o czym będzie chciało rozmawiać.
Proponuj dzieciom sposoby radzenia sobie z lękiem i nieprzyjemnymi uczuciami.
Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co można robić, żeby poradzić sobie z trudnymi emocjami. Opowiedz mu o tym, jak Ty radzisz sobie, gdy coś cię niepokoi. Zapytaj dziecko, co do tej pory pomagało mu radzić sobie ze strachem w różnych sytuacjach. Wspólnie szukajcie aktywności, które pomogą opanować lęk (rysowanie, zabawa, gra planszowa, czytanie książek, obejrzenie filmu, wspólne gotowanie itp.).
Szukaj rozwiązań.
Sytuacja zagrożenia epidemiologicznego niesie ze sobą wiele ograniczeń - konieczność zostania w domu, samodzielnej nauki, niemożność spotkania z przyjaciółmi czy wyjścia do kina. Nastolatkom, którzy dużą wagę przywiązują do swobody trudno może być to zaakceptować. Tłumacz dziecku dlaczego tak się dzieje (z czego wynikają decyzje instytucji i rządu), wspólnie szukajcie rozwiązań i kompromisów.
Szukaj pomocy.
Największym wsparciem dla Twojego dziecka jesteś Ty. Większość trudnych sytuacji i emocji jesteście w stanie opanować dzięki wzajemnej pomocy. Jednak jeżeli Ty lub ktoś z Twojej rodziny czuje bardzo nasilony lęk przed chorobą lub śmiercią, doświadcza poważnych zaburzeń snu lub napadów paniki, martwi się tak bardzo, że nie jest w stanie skupić się na żadnej codziennej aktywności skonsultuj się ze specjalistą.
Żródło;https://liblink.pl/aEz4VkTooN
Instrukcja bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
Rekrutacja do przedszkoli oraz klas pierwszych szkół podstawowych
Szanowni Rodzice
W związku z harmonogramem rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych, w dniach od 23 marca 2020 r. do 1 kwietnia 2020 r. następuje potwierdzanie przez rodziców kandydata woli przyjęcia do przedszkola/oddziału przedszkolnego/szkoły w formie pisemnego oświadczenia.
W związku z panującą sytuacją potwierdzanie woli będzie odbywało się drogą e- mailowa, a w razie braku możliwości takiego potwierdzenia- drogą telefoniczną.
Od 16 marca Urząd Miasta zamknięty dla interesantów
Szanowni Mieszkańcy!
Od poniedziałku 16 marca do piątku 27 marca 2020 roku Urząd Miasta w Lędzinach będzie zamknięty dla interesantów.
Decyzja podyktowana jest sytuacją epidemiologiczną w Polsce i zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
Tylko wyłącznie w sprawach niecierpiących zwłokibędzie można umówić się telefonicznie z pracownikiem danego wydziału Urzędu Miasta.
Kasa Urzędu Miasta tel. 32 216 65 11 do 13 wewnętrzny 164.
Wszelkie opłaty prosimy dokonywać przelewem bankowym:
ING Bank Śląski SA 37 1050 1214 1000 0024 1111 9130Na powyższe konto przyjmowane są wpłaty z tytułu: podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od posiadania psa, opłaty skarbowej, zezwolenia na sprzedaż alkoholu, zajęcie pasa drogowego, opłaty za wywóz odpadów komunalnych, opłaty za najem lub dzierżawę nieruchomości stanowiących własność gminy, opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania, opłaty za informacje adresowe.
Podatki od nieruchomości – rolny i leśny oraz opłatę za gospodarowanie odpadami prosimy dokonywać na indywidualne konta lub na wyżej podane konto Urzędu Miasta.
WAŻNE DLA MIESZKAŃCÓW w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2
NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻE NIE ZAWSZE OBJAWY W POWIĄZANIU Z KONTAKTEM W OKRESIE OSTATNICH 14 DNI ŚWIADCZĄ O ZAKAŻENIU KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2
PODOBNE OBJAWY PRZEJAWIA GRYPA I PARAGRYPA
Jeżeli w okresie ostatnich 14 dni:
1. miałeś bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
LUB
2. pracowałeś lub przebywałeś jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono
pacjentów zakażonych SARS-CoV-2
LUB
3. podróżowałeś / przebywałeś w regionie, w którym utrzymuje się transmisja koronawirusa
SARS-CoV-2
skontaktuj się telefonicznie z placówką podstawowej opieki zdrowotnej celem uzyskania informacji o dalszym sposobie leczenia.
W związku z sytuacją epidemiologiczną w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 można uzyskać teleporady w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej w Lędzinach
---
MIEJSCA UDZIELANIA TELEPORAD W MIEJSKIM ZESPOLE OPIEKI ZDROWOTNEJ W LĘDZINACH
ŚWIADCZENIA LEKARZA POZ
43-140 Lędziny ul. Asnyka 2 środa godz. 13:00 – 15:00 32 216 62 87
43-143 Lędziny ul. Fredry 17 środa godz. 12:00 – 14:00 32 216 60 59 / 32 216 63 41
43-144 Lędziny ul. Goławiecka 40 czwartek godz. 15:00 – 17:00 32 708 04 01
43-143 Lędziny ul. Pokoju 17 wtorek godz. 12:00 – 14:00 32 326 62 53 / 32 326 41 34
ŚWIADCZENIA PIELĘGNIARKI POZ
43-140 Lędziny ul. Asnyka 2 poniedziałek godz. 12:30 – 14:30 32 216 62 87
43-143 Lędziny ul. Fredry 17 wtorek godz. 13:00 – 15:00 32 216 60 59 / 32 216 63 41
43-144 Lędziny ul. Goławiecka 40 środa godz. 11:00 – 13:00 32 708 04 01
43-143 Lędziny ul. Pokoju 17 czwartek, piątek godz. 14:00 – 15:00 32 326 62 53 / 32 326 41 34
ŚWIADCZENIA POŁOŻNEJ POZ
43-140 Lędziny ul. Asnyka 2 wtorek, czwartek godz. 8:00 – 9:00 32 216 62 87
43-143 Lędziny ul. Fredry 17 pon., czwartek godz. 10:00 – 11:00 32 216 60 59 / 32 216 63 41
43-143 Lędziny ul. Pokoju 17 czwartek, piątek godz. 8:00 – 9:00 32 326 62 53 / 32 326 41 34
W dni wolne od pracy (soboty, niedziele, święta) teleporad można uzyskać w ramach nocnej
i świątecznej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej pod numerem telefonu 32 216 62 53 / 32 216 41 34 wew. 34 .Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ całodobowa, bezpłatna
800-190-590
tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
ODDZIAŁY CHORÓB ZAKAŹNYCH
1. Szpital Specjalistyczny w Chorzowie ul. Zjednoczenia 10 797 18 96 03
2. Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu ul. Legionów 49 602 13 30 46
3. Megrez Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością TYCHY ul. Edukacji 102 887 277 805
4. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie ul. Bielska 4 (33) 852 15 69
5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. ul. PCK 7 (34) 367 38 73
6. Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu ul. Gamowska 3 (32) 755 53 70
7. Szpital Powiatowy w Zawierciu ul. Miodowa 14 (32) 674 02 89
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tychach
ul. Budowlanych 131, 43-100 Tychy
Tel. 32 227 62 15
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu 1 marca po raz kolejny w całym kraju obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole uczniowie klasy ósmej przygotowali apel poświęcony ich pamięci. Podczas apelu przybliżono młodzieży zgromadzonej na apelu sytuację żołnierzy AK po przejęciu władzy przez komunistów. Przedstawiono także sylwetki wybranych żołnierzy niezłomnych.
Konkurs biologiczny
Dnia 28.02.2020 w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu biologicznego. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły uczący się przedmiotu biologia czyli klasy 5-8.Temat dla klas 5-7 to Przestrzenny model komórki, z kolei dla klasy 8 Przestrzenny model DNA.Uczniowie wykonali bardzo staranne i poprawnie merytorycznie prace.
Finaliści konkursu to:
Klasy 5-7
miejsce I - Emilia Fijoł
miejsce II - Dorota Bryjok
miejsce III - Wiktoria Wadas
wyróżnienia: Sonia Kubarek, Marta Prause
Klasy 8
miejsce I (ex aequo) - Anna Ścierska, Oliwia Prause, Oliwia Jędrzejaszek.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
14 lutego 2020r. Grupy przedszkolne naszej szkoły , ,,Motylki” i ,,Biedronki” zorganizowały uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Dzieci pod kierunkiem pań swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla dziadków wyraziły wspaniałymi występami i przygotowanymi podarunkami, a także z pomocą rodziców, pysznym słodkim poczęstunkiem przy kawie i herbatce.
Były życzenia, wzruszenia i pamiątkowe zdjęcia.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie