2 października 2018 roku odbyło się niezwykłe przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne. Pani burmistrz Krystyna Wróbel wraz z najmłodszymi dziećmi uroczyście zasadziła drzewko przy naszej szkole. W obecności nauczycieli, wspólnie z Panią dyrektor Marią Horst, wkopano tabliczkę upamiętniającą to wydarzenie.
Sadzenie drzewa
- Akcja ma bowiem na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi wszystkich uczniów i całej społeczności na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
28 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy I i II pod okiem wychowawczyni pani Danuty Karkoszki i Doroty Żak mieli okazję wysłuchać kilku opowiadań „Gangu Słodziaków” czytanych przez starszych uczniów. Dzieci aktywnie włączyły się w zajęcia i z łatwością odgadywały przygotowane pytania, które dotyczyły tekstu. W drugiej części spotkania, należało wykonać ilustrację do wybranego opowiadania.
Klasy młodsze biorą udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” dlatego połączyliśmy te dwie akcje, które miały na celu budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I-III.
W Polsce Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, tj. rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem a zatem: CZYTAJMY DZIECIOM CODZIENNIE.
Europejski Dzień Języków
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. W naszej szkole także uczciliśmy go na swój sposób. Każda klasa wraz z wychowawcami przygotowała „żywą flagę” oraz zwroty powitania i pożegnania wybranego państwa. Cała szkoła starała się odgadnąć nazwę tegoż państwa. Większość nazw odgadliśmy z łatwością ale z Finlandią i Maltą były znaczne problemy. Powtórzenie zwrotów powitań i pożegnań też sprawiło niemały problem. Na koniec połączone siły uczniów klasy 7 i 3 gimnazjum przedstawiły scenkę humorystyczną w języku angielskim The bus stop przygotowaną pod okiem nauczycielki Bożeny Szczepańskiej.
Wycieczka do Pszczyny
W dniu 11 września klasy VII, VIII i III G odwiedziły Pszczynę. Był to bardzo intensywny dzień. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich w Skansenie oraz w zajęciach z zakresu introligatorstwa, drukarstwa i dziennikarstwa w Muzeum Prasy Śląskiej. Oczywiście nie została również pominięta Starówka Pszczyńska i Park Zamkowy, gdzie spacerowaliśmy. Pełni wrażeń, wiedzy i umiejętności po dzisiejszych doświadczeniach, zamierzamy zrealizować tematyczny projekt. Szczegółami podzielimy się już wkrótce. Organizacją tego przedsięwzięcia oraz opieką nad uczniami zajęły się pani Barbara Boruta, pani Urszula Karwath, pani Magdalena Krzemińska-Kostorz oraz pani Krystyna Kuc.
Narodowe Czytanie „Przedwiośna” Stefana Żeromskiego w naszej szkole
W dniu 7 września 2018 roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania organizowaną od 2012 roku przez Prezydenta RP. Podstawowym celem była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo literatury polskiej, potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.
W tym roku, decyzją internautów, lekturą Narodowego Czytania zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Czytanie tej powieści odbyło się z klasami VI, VII i VIII szkoły podstawowej.
Akcję zorganizowały nauczycielki języka polskiego: Magdalena Krzemińska-Kostorz oraz Urszula Karwath.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018 roku rozpoczynamy kolejny ważny dla każdego młodego człowieka etap życia.
W uroczystej akademii rozpoczynającej Rok szkolny 2018/2019 uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta w Lędzinach, przedstawiciele Komendy Powiatowej w Bieruniu, rodzice, uczniowie i nauczyciele.
Po dwóch miesiącach beztroski nadszedł czas aby w czasie nauki odkrywać swój potencjał, podejmować nowe wyzwania i przygotować się do spełniania swoich marzeń.
Pani Dyrektor Maria Horst przywitała uczniów i słowami Stefana Żeromskiego „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”życzyła wszystkim aby nigdy nie przestali być spragnieni wiedzy oraz poznawania otaczającego świata.
Uczniowie klasy siódmej w programie artystycznym przypomnieli ważne wydarzenia z historii Polski, pożegnali wakacje i piosenką przywitali rok szkolny:
„W szkole uczniów jest niemało, tylko żeby im się chciało
tak jak pszczółki wciąż pracować, by młodości nie zmarnować!”
W szczególny sposób pierwszy dzień w szkole rozpoczęli uczniowie klasy pierwszej, którzy dzisiaj w asyście rodziców i z ogromnymi rogami obfitości uczestniczyli w akademii.
Szkoła to dla wszystkich drugi dom, ponieważ spędzamy w niej mnóstwo czasu, dlatego bardzo ważnym elementem jest dbałość o bezpieczeństwo wszystkich uczniów. W tym celu przedstawiciel policji aspirant Bartłomiej Biolik przypomniał wszystkim o bezpiecznym zachowaniu podczas pokonywania drogi do szkoły. Zwracał uwagę na bezpieczne poruszanie się pojazdami oraz zwracanie uwagi na bezpieczeństwo w czasie transportu oraz ruchu pieszego.
Pożegnaliśmy także katechetę księdza proboszcza R. Breguła, który współpracował z naszą szkołą 13 lat.
Przed nami wytężony czas nauki, ale nie należy zapomnieć o tym, że szkoła to też zabawa.
Więc z uśmiechem na ustach i w dobrych humorach oraz z pozytywnym nastawieniem rozpoczynamy. Korzystajmy z okazji, że jesteśmy razem, inspirujmy się, cieszmy się wspólnie spędzonym czasem i na każdym kroku okazjmy sobie życzliwość
Życzenia wakacyjne
Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy.
Drodzy uczniowie!
Przez 10 miesięcy dzielnie przemierzaliście tajemnicze ścieżki wiedzy, w które każdego dnia wprowadzali Was nauczyciele naszej szkoły. Wędrowaliście w poszukiwaniu tajemnic i jako odkrywcy zdobywaliście wiedzę. Przed Wami 10 tygodni odpoczynku.
Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzę by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne, niezwykłe, fantastyczne, pełne przygód , które pozwolą nabrać wiatru w żagle i dodać energii do pracy w nowym roku szkolnym.
Bądźcie uważni i bezpieczni, zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdow. Życzę Wam samych przyjemnych chwil oraz dużo, dużo słońca.
Dyrektor Maria Horst
Podziękowanie
Drodzy Rodzice
Serdecznie Wam dziękuję za życzliwość i przyjazną dłoń, która mnie wspierała w pracy podejmowanej dla dobra uczniów. Za wyjątkowe zaangażowanie w życie klasy i szkoły oraz znakomitą atmosferę podczas wspólnych działań.
Życzę wytrwałości i sukcesów w Waszej codziennej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobisty i zawodowym.
Wychowawca klasy 3G
Lucyna Patałąg
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
22 czerwca 2018 roku uczniowie klas IV- VII szkoły podstawowej i gimnazjum uroczyście zakończyli rok szkolny. Gośćmi honorowymi na ostatnim spotkaniu byli przedstawiciele Urzędu Miasta w Lędzinach w osobie p. burmistrz Krystyny Wróbel, naczelnik wydziału oświaty oraz prasy, rodzice wyróżnionych uczniów i przedstawiciele Rady Rodziców.
Pani Burmistrz oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Stanisław Mrowiec zostali uhonorowani statuetkami „Przyjaciel szkoły”.
Nagrody książkowe otrzymali uczniowie, których średnia ocen była wyższa niż 4,75 a ich zachowanie co najmniej bardzo dobre.
Wyróżniono najlepszego ucznia klasy III gimnazjum Dawida Grzybka ( II lokata w mieście) i uczennicę Paulinę Śmiłowską, rodzicom zaś wręczono listy gratulacyjne. Podziękowano także uczniom klasy trzeciej gimnazjum, którzy odcisnęli trwały ślad w szkolnej rzeczywistości. Aktywnie pracowali, angażowali się w życie społeczności szkolnej i często byli motorem napędowym różnych działań i akcji (R. Rudnicki, K. Sobota, A. Hachuła, P. Bisaga) .
Wyróżniono także uczennicę kl. II gimnazjum A. Stolarczyk, która aktywnie współtworzyła szkolną gazetkę internetową „Dmuchawiec”. Każdego roku nagradza się uczniów ze 100% frekwencją.
Z łezką w oku pożegnaliśmy uczniów klasy III gimnazjum, którzy skończyli kolejny etap nauki i rozpoczną nowy już w innych wybranych przez siebie szkołach. Jak sami stwierdzili w pożegnalnym przemówieniu cytując słowa Winstona Churchila „To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku!” Skierowali także słowa podziękowania do wszystkich nauczycieli, którzy wpłynęli na ich edukację pośrednio lub bezpośrednio w czasie całej dziesięcioletniej edukacji w tej szkole: „Dziękujemy za to, że przekazaliście nam nie tylko podstawy wiedzy programowej, lecz także staraliście się nam wpoić zasady moralne. Choć często nie chcieliśmy zaakceptować Waszego zdania, po latach zrozumiemy słuszność Waszych decyzji i upomnień. Jesteśmy pełni wdzięczności za Wasz wysiłek i poświęcenie w trudnej drodze nauczenia nas czegokolwiek. Mimo naszych wielokrotnych oporów, udało Wam się osiągnąć ten cel”. Trzecioklasistów w imieniu całej szkoły pożegnała klasa II gimnazjum i na pamiątkę wręczyła upominki.
Na koniec p. Dyrektor życzyła wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji przypominając jednocześnie przestrogi policjantów.
Podsumowanie roku szkolnego 2017/2018
21 czerwca na sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie roku szkolnego. Uczennice klasy siódmej krótkim programem artystycznym rozpoczęły przedostanie spotkanie.
Pani dyrektor Maria Horst nagrodziła uczniów, którzy w konkursach odbywających się na terenie szkoły uzyskali bardzo dobre wyniki.
Nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w:
- Ogólnopolskim konkursie matematycznym KANGUR,
- Szkolnym konkursie literacko- fotograficznym „ Patriotyzm w słowie i obiektywie”,
- Szkolnym konkursie „Zakrętka”,
- Szkolnym konkursie „ Jestem kulturalny”.
Uczniowie klasy pierwszej zostali wyróżnieni jako najlepsi czytelnicy w bieżącym roku szkolnym.
Na spotkaniu poruszano także sprawy bezpieczeństwa oraz organizacji wakacji przez Urząd Miasta w Lędzinach. Na zakończenie odbyła się msza a kościele parafialnym za wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników socjalnych i rodziców.
Powrót z zielonej szkoły
21 czerwca 2018 uczniowie klas III naszej szkoły szczęśliwie wrócili z 14 dniowego pobytu na Zielonej Szkole w Łebie. Wyjazd był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Urząd Miasta w Lędzinach. Uczniowie i wychowawcy pragną wyrazić głęboką wdzięczność za ofiarowaną pomoc finansową.
Gala najlepszych absolwentów
W środę 20 czerwca w sali widowiskowo-kinowej „Piast” odbyła się coroczna Gala najlepszych absolwentów lędzińskich gimnazjów i Powiatowego Zespołu Szkół. Uczniowie zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez panią Burmistrz.
W naszej szkole najlepszymi uczniami okazali się Dawid Grzybek ( średnia ocen – 5,53 ) i Paulina Śmiłowska ( średnia ocen – 4,83 ).
Kochani gimnazjaliści! Dziękując za wspaniałe osiągnięcia życzymy Wam dalszych sukcesów oraz miłego wypoczynku wakacyjnego.
Spotkanie z policjantami
Zbliża się okres wakacji, dlatego do naszej szkoły zaprosiliśmy przedstawicieli policji, którzy przybliżyli i przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku. Panowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu wygłosili prelekcje na temat bezpiecznych zachowań dzieci w różnych sytuacjach w okresie wakacji. Przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, właściwego przechodzenia przez jezdnię, rozważnego korzystania z kąpielisk oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych osób. Dyrekcja , nauczyciele oraz uczniowie składają derdeczne podziękowania Panom mł. asp Michałowi Mamoniowi i st. asp. Danielowi Laszczakowi za całoroczną wspópracę.
Wolontariusze na XIX Powiatowych Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych
Wolontariusze (Weronika Młoczek, Ewelina Zagórska, Paulina Bisaga, Karolina Sobota, Wiktoria Wisiorek, Grzegorz Ścierski), uczniowie klasy 3 gimnazjum pod opieką pani Lucyny Patałąg z wielką odpowiedzialnością sędziowali zawody podczas XIX Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych.
I Powiatowy Konkurs Literacko-Komputerowy „A ja wolę swoją mamę”
13 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „A ja wolę swoją mamę”.
Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III wszystkich szkół podstawowych w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Zadaniem uczestników było namalowanie w programie graficznym Paint portretu mamy i napisanie odpowiedzi na pytanie: „Za co kochasz swoją mamę?”. Powstały piękne prace i cudowne słowa wdzięczności dla mam.
Wygrani to:I miejsce- Jakub Gołąb, SP nr 1 Bieruń
II miejsce - Maja Wajda, SP nr 2 Lędziny
Michał Starzak, SP nr 2 Lędziny
III miejsce - Julia Kądzioła, SP nr 2 Lędziny
Emilia Fijoł, SP nr 4 LędzinyWszyscy pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Konkurs zorganizowała Katarzyna Cetnar - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i techniki.
Pozdrowienia z Zielonej Szkoły w Łebie
W piątek (08.06.2108 r.) 28 uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 4 w Lędzinach (Golawcu)wraz z opiekunami wyjechało na „Zieloną Szkołę” nad Morze Bałtyckie do Łeby.
Celem dwutygodniowego wyjazdu jest upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenia umiejętności życia w grupie, kształcenia postaw proekologicznych oraz poznawanie krajobrazu nadmorskiego.Podczas wycieczek: pieszych, autokarowych oraz wodnych uczniowie poznają naturalne środowisko, dziedzictwo kulturowe wybrzeża. Zwiedzą m.in.Trójmiasto,wyjadą kolejką bajkową, a następnie statkiem na Ruchome Wydmy, meleksami do stadniny konnej w Nowęcinie, pojadą do fokarium. Zaplanowano również wiele wycieczek pieszych po najbliższej okolicy. Spacery brzegiem morza o różnych porach dnia są dla uczestników źródłem nie tylko profilaktyki zdrowotnej, ale również źródłem niezapomnianych wrażeń estetycznych. Bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na „Zielonej Szkole” na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej w Lędzinach.
Szkoła nocą
W tym roku po raz drugi odbyło się nocowanie w szkole. Dzieci zapisane do świetlicy spały pod opieką pań, Lucyny Patałąg, Urszuli Karwath, Magdaleny Krzemińskiej - Kostorz, Barbary Boruty oraz starszych kolegów i koleżanek z klasy 3G. Dzięki zaangażowaniu Gimnazjalistów wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji: były zabawy sportowe na boisku szkolnym, tańce i pląsy przy muzyce, warsztaty plastyczne, karaoke oraz wieczorny spacer po okolicy. W Sali gimnastycznej dla grupki kinomanów urządzony został wieczór filmowy. Wiele radości sprawiło wszystkim wspólne przygotowywanie posiłków. To była prawdziwa integracja.
Powiatowy Konkurs Regionalny „Moja Mała Ojczyzna”
Dnia 6 czerwca 2018 roku w szkole Podstawowej nr 4 w Lędzinach odbył się po raz pierwszy powiatowy konkurs wiedzy o naszym regionie. Do tej pory był to konkurs o zasięgu miejskim i uczestnikami zmagań byli uczniowie szkół lędzińskich. W tym roku nasze grono zasiliły szkoły z powiatu bieruńsko – lędzińskiego. Organizatorkami tegorocznych zmagań były nauczycielki : Barbara Boruta, Urszula Karwath i Magdalena Krzemińska- Kostorz. Uczestników oceniało jury w składzie: Patrycja Rozmus- Naczelnik Wydziały Edukacji w Starostwie Powiatowym w Bieruniu, Grażyna Jarema przedstawiciel Urzędu Miasta Lędziny, dyrektor MOK w Lędzinach Joanna Figura oraz Maria Horst dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Lędzinach.
Drużyny dwuosobowe rozwiązywały zadania o tematyce związanej z naszym regionem. W czasie potyczek wykorzystano technologię TIK : test Quizizz, QR kody, filmiki. Uczestnicy konkursu przemieszczali się zgodnie z mapą w poszukiwaniu miejsc, w którym czekały na nich zadania.
Każda drużyna pracowała twórczo i wykonała plakat pt: „Czym jest dla nas regionalizm”. Kreatywność i pomysłowość uczestników zaskoczyła jurorów, co wyrazili w punktacji.
I miejsce w konkursie zdobyła drużyna z SP1 Imielin w składzie: Weronika Szwerthalter, Kacper Spyra
II miejsce zajęły Paulina Bisaga i Weronika Młoczek z Gimnazjum przy SP 4 w Lędzinach,
III miejsce zdobyli uczniowie z Bojszów : Krystian Kasperczyk i Maciej Nych,
Sponsorem nagród dla zwycięzców było Starostwo Powiatowe w Bieruniu.
Wszystkim drużynom gratulujemy wiedzy , zapraszamy za rok i mamy nadzieję, że będziemy się wszyscy dobrze bawić. Tak jak i w tym roku.
Wycieczka do miasta Kraka
W poniedziałkowy ranek 4 czerwca 2018 roku klasy V-VII wyruszyły na wycieczkę do Krakowa. Kiedy już dotarliśmy w okolice Wawelu, przeszliśmy traktem królewskim do Rynku. Na początek zwiedzaliśmy z przewodnikiem Podziemia Krakowskiego Rynku w dwóch grupach. Wejście do podziemi miasta znajduje się w Sukiennicach. Od 24 IX 2010 roku możemy oglądać pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem i niezwykłą podróżą w czasie. Zwiedzając mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta. Już na początek przechodzimy przez kurtynę z pary wodnej na której wyświetlają się średniowieczne sceny. W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 m. pod powierzchnią zobaczyliśmy niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat. Szlak prowadzi widza podświetlonymi, przeszklonymi ścieżkami. Utrzymana
w odcieniach szarości aranżacja wystawy stanowi tło do ekspozycji odkrytych reliktów i zabytków. Zachowane nienaruszone fragmenty warstw gruntu pokazują nam, jak w ciągu wieków zmieniała się topografia Rynku i jak podnosił się stopniowo jego poziom. Można tu także zobaczyć m.in. pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, resztki ogromnego cmentarzyska oraz ok. 700 oryginalnych zabytków wydobytych podczas wykopalisk. Są to drobne codzienne przedmioty – odważniki, monety czy elementy biżuterii, Pokazane są w cylindrycznych gablotach, aby obejrzeć je z każdej strony. Obok umieszczono ich wizualizacje w technologii 3D.Kolejnym punktem zwiedzania był spacer po rynku, gdzie podziwiać mogliśmy m.in. Kościół Mariacki, Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza. Następnie ruszyliśmy Bramą Floriańską w stronę Wawelu, mijając Barbakan i dawną Akademię Krakowską. Na wzgórze wawelskie dotarliśmy szybko, aby zwiedzać katedrę i stanąć oko w oko ze Smokiem Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się rejs po Wiśle, który pozwolił na relaks i refleksje. Wycieczka była bardzo udana, bo i pogoda, jak też humor nam dopisywał. Uczniowie pod opieką p. Urszuli Karwath, Magdaleny Krzemińskiej-Kostorz, Bożeny Szczepańskiej i Ireny Ścierskiej (serdeczne podziękowania dla jednej z mam) bezpiecznie wrócili do domu.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie