• Aktywna tablica

• W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica”. Dyrektor szkoły, p. Maria Horst, wnioskowała o udział w Programie i zakup pomocy dydaktycznych z przeznaczeniem dla uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Wysokość wsparcia finansowego dla szkoły z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych wyniosła 35 000zł., a organ prowadzący zgodnie z rozporządzeniem zapewnił wkład własny w wysokości 8750 zł.

Pozyskane środki przeznaczono na zakup pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii psychoneurologicznej (Eduterapeutica) dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji, z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym z dysleksją i dyskalkulią, pomoce do terapii procesów komunikacji oraz do terapii logopedycznej, dywanu interaktywnego, monitora wraz z oprogramowaniem, klocków przestrzennych.  Zgodnie z harmonogramem działań w programie dyrektor szkoły wyznaczyła:

· Magdalenę Krzemińską-Kostorz na szkolnego e-koordynatora programu,

· powołała nauczycielski zespół samokształceniowy nauczycieli w składzie: Urszula Karwath, Katarzyna Cetnar, Barbara Boruta, Hanna Knosała, Julia Nowak.

· zobowiązała wszystkich nauczycieli do prowadzenia zajęć z zastosowaniem monitorów interaktywnych.

Zadaniem szkolnego koordynatora jest koordynacja działań w zakresie stosowania TIK. Nauczycielski zespół samokształceniowy będzie wspierał dyrektora oraz pozostałych nauczycieli
        w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem narzędzi TIK.

Harmonogram działań w programie „Aktywna tablica” w Szkole Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach

L.p.

Działanie

Odpowiedzialni

1.

Wyznaczenie szkolnego e-koordynatora oraz nauczycielskiego zespołu samokształceniowego

wrzesień 2023r.

2.

Opracowanie planu pracy

wrzesień 2023r.

Koordynator, zespół samokształceniowy

3.

Nawiązanie współpracy z innymi szkołami biorącymi udział w programie w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli

październik 2023 r.

Dyrektor szkoły, koordynator,

4.

Udział nauczycieli w spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli

październik 2023 r. - maj 2024 r.

5.

Udział nauczycieli w konferencjach
        i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu

październik 2023 r. - maj 2024 r.

6.

Zorganizowanie dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK
        w nauczaniu w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli

październik 2023 r. - maj 2024r.

7.

Dzielenie się doświadczeniami
        z innymi nauczycielami poprzez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK oraz przykładów dobrych praktyk

październik 2023 r. - maj 2024r.

8.

Przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem TIK w każdym oddziale szkoły w liczbie co najmniej 5 godzin zajęć edukacyjnych średnio w każdym tygodniu nauki

wrzesień 2023 r. - czerwiec 2024 r.

9.

Przedstawienie sprawozdania
        z realizacji zadań wynikających
        z udziału w programie zawierającego ocenę wpływu stosowania TIK na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania oraz uczniów w proces uczenia się, jak również charakterystykę problemów i barier