• Program Comenius 2010

        •  

          Projekty unijne w Zespole Szkół w Lędzinach

           

          Z początkiem lipca 2010 nasza szkoła otrzymała informacje z Agencji Narodowej w Warszawie o zaakceptowaniu dwóch projektów unijnych w ramach Programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół.

          Projekt pierwszy jest projektem dwustronnym realizowanym przez szkoły pochodzące z dwóch krajów członków UE: naszą szkołę i Základną Szkołę J.A. Komeńskiego w Revúcy (Słowacja) i nosi nazwę Podobieństwa w róznorodności. Ze szkołą słowacką współpracujemy od 2008 roku, a miasta Lędziny i Revuca mają podpisaną umowę o partnerstwie. Projekt będzie koncentrował się na rozwoju tego partnerstwa poprzez przedstawienie swoim uczniom i nauczycielom możliwości uatrakcyjnienia metod nauczania i pogłębienia swoich umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Uczniowie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności komunikacyjne poprzez przygotowanie dokumentów, wystaw, kalendarzy, książek i finałowych prezentacji w języku angielskim. Obie nasze szkoły mają podobne problemy ekologiczne dlatego możemy dzielić się naszymi pomysłami, poszukiwać wspólnych rozwiązań i poznawać znane i wypróbowane sposoby, w jaki sposób chronić środowisko naturalne. Dzięki realizacji tego projektu oczekujemy dalszego zacieśnienia współpracy między naszymi szkołami.

          Drugi nasz projekt to projekt realizowany w ramach programu sektorowego Comenius Regio. Celem Comenius Regio jestwzmacnianie europejskiego wymiaru w edukacji poprzez promowanie współpracy między lokalnymi i regionalnymi władzami oświatowymi w Europie, realizacja celów programu Comenius, a w konsekwencji wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów. Partnerstwa w ramach programu Comenius Regio dają możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk, rozwijania struktur współpracy międzynarodowej, w tym przygranicznej.

          Projekt nasz pt. Kontrasty koncentruje się na rozwoju i wspieraniu edukacji ekologicznej wszystkich uczestników. A uczestnikami są dwie szkoły ze Słowacji (http://www.projectcontrasts.eu/), nasza szkoła, Urzędy Miast Revucy i Lędzin oraz Nadleśnictwa obu krajów sprawujące pieczę nad regionami Lędzin i Revucy. W projekcie tym głównie zaangażowani są dorośli pracownicy tych instytucji. Następnie chcielibyśmy wdrożyć wiedzę, którą zdobędziemy, wśród uczniów, ich rodziców i szerszej społeczności poprzez prospekty i materiały metodyczne. Poza tym będzie to bardzo ważne, aby uwzględnić wszystkie uczestniczące instytucje i szerszą społeczność, w temacie segregacji śmieci poprzez ich aktywację, kształcenie i motywację wszystkich uczestników.W dniach od 5.10. do 9.10. 2010 odbędzie się pierwsze spotkanie projektowe połączone z warsztatami ekologicznymi u naszych przyjaciół w Revucy.


          NASZE DZIAŁANIA

           

          Początek akcji segregacji śmieci w Zespole Szkół w Lędzinach

                      Polska, jako członek Unii Europejskiej dostosowuje swoje prawa w wielu dziedzinach życia do prawa unijnego. Jednak nie tylko wytyczne unijne spowodowały zainteresowanie problemem segregacji śmieci ale budząca się świadomość ekologiczna zwłaszcza u najmłodszych. W naszej szkole stawiamy na młodzież i dzieci. Od wielu lat realizujemy edukacyjne ścieżki ekologiczne oraz przeprowadzamy akcje ekologiczne np. Sprzątanie Świata.

          W tym roku podobnie jak nasi przyjaciele ze Słowacji w ramach programu Comenius Regio wprowadzamy akcję segregacji śmieci. Warsztaty ekologiczne, które miały miejsce w trakcie wizyty u naszych przyjaciół zaowocowały wymianą doświadczeń i przykładami dobrej praktyki. Podpatrzyliśmy w jaki sposób w szkole słowackiej technicznie rozwiązano problem ustawienia pojemników na terenie szkoły. Worki przeznaczone do segregacji śmieci są dosyć nieporęczne, ogłosiliśmy więc wśród uczniów naszej szkoły konkurs na najładniejszy i najbardziej praktyczny pojemnik na segregowane śmieci. Worki do segregacji zostaną umieszczone w tych pojemnikach.

           

          Akcja segregacji śmieci w Urzędzie Miejskim w Lędzinach

          Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym problemem jest w obecnych czasach segregacja śmieci. Większość z nas wychodzi z założenia, że wystarczy wrzucić wszystkie odpadki do jednego worka a na wysypisku się wszystkim zajmą. W rezultacie jednak tak nie jest i wbrew pozorom segregacja ma ogromne znaczenie. Unia Europejska reguluje prawnie wiele aspektów życia w tym problem segregacji śmieci. Na nasz kraj zostały nałożone wytyczne mówiące o tym, jaką ilość odpadów selektywnych powinniśmy poddawać procesowi powtórnego wykorzystania.

          Podpisanie umowy przez właścicieli nieruchomości na odbiór śmieci oraz obowiązkowa ich segregacja - to przepisy dla mieszkańców Lędzin, które uchwaliła Rada Gminy. To element zintegrowanego systemu gospodarowania odpadami, który chcą stworzyć władze Lędzin. Według władz  selektywna gospodarka odpadami powinna być wprowadzona także na terenie budynku Urzędu Miasta.

           

          HISTORIA SPOTKAŃ
           

          • W środę 7 maja 2008 r. gościliśmy w murach naszej placówki szkolną delegację z Revucy na Słowacji. W skład delegacji wchodzili: dyrektor szkoły, jego zastępca, nauczycielka j. angielskiego oraz przedstawiciel władz miejskich Revucy. Wizyta związana była z projektem jaki nasze szkoły wraz ze szkołą z Węgier chcą realizować w przyszłym roku szkolnym. Projekt nosi nazwę "Development of the region by its knowledge". W trakcie spotkania zostały ustalone szczegóły współpracy i wzajemne działania. Goście z Revucy zwiedzili naszą szkołę, Urząd Miasta w Lędzinach oraz Górkę Klemensową wraz z zabytkowym kościołem pw. św. Klemensa.
             
          • 27.10.2008 r. do naszej szkoły zawitali goście z zaprzyjaźnionej szkoły ze Słowacji - Zakladna Skola J.A. Komenskeho Revuca. Grupa liczyła 8 osób (6 dziewczyn i 2 nauczycielki). Niestety wizyta trwała tylko jeden dzień, ale była bardzo owocna. Uczniowie naszej szkoły od ponad pół roku korespondują z uczniami słowackiej szkoły w języku angielskim. W czasie spotkania mogli porozmawiać osobiście wymieniając się kolejnymi informacjami na swój temat oraz rozwijać umiejętności językowe. Nauczyciele omawiali strategię dalszej współpracy partnerskiej między szkołami. Nasza szkoła oraz szkoła słowacka wspólnie pracują nad projektem w ramach programu edukacyjnego Comenius.
             
          • W dniach 3,4,5 czerwca 2009 roku miała miejsce wymiana uczniowska szkół partnerskich Lędzin - Zespół Szkół w Lędzinach i Revucy / Słowacja/ - Zakladna Skola J.A.Komenskeho. Celem wymiany było zacieśnienie współpracy szkół oraz umocnienie istniejących już przyjaźni i zapoczątkowanie nowych przyjaźni wśród uczniów obydwu szkół.W wymianie brało udział 14 uczniów w wieku od 11do 15 lat oraz dwie nauczycielki Zespołu Szkół w Lędzinach: Urszula Karwath i Bożena Szczepańska. Z inicjatywy pani Szczepańskiej uczniowie obu szkół korespondują ze sobą od listopada 2007 roku, a w październiku 2008 roku Zespół Szkół w Lędzinach gościł uczniów ze słowackiej szkoły.
          • W dniach od 29.09 - 01.10.2009 słowaccy uczniowie i nauczyciele ZS Komenskeho w Revucy gościli w Lędzinach. Głównym celem wizyty było umocnienie i zawarcie nowych przyjaźni między uczniami naszej szkoły i słowackiej. Celami pośrednimi, które także udało się zrealizować było odwiedzenie ciekawych i charakterystycznych miejsc regionu, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, porównanie różnic i podobieństw z życia ucznia słowackiego i polskiego, a także ustalenie kształtu dalszej współpracy obydwu szkół. Koordynatorem ze strony naszej szkoły jest pani Bożena Szczepańska.
          • W dniach od 5 do 9 października 2010 nauczyciele Zespołu Szkół w Lędzinach – Goławcu uczestniczyli w pierwszym spotkaniu projektowym w ramach edukacyjnego programu unijnego Comenius Regio, które odbyło się w Revucy (Słowacja). W spotkaniu tym wzięły udział organizacje biorące czynny udział w działaniach projektu. Ze strony słowackiej: Urząd Miasta w Revucy, Zakladna Szkoła im. J.A. Komeńskiego w Revucy, Literarne  Gimnazjum w Revucy oraz Lasy Słowackiej Republiki – OZ Revuca. Stronę polską reprezentowały: Urząd Miasta Lędziny, Zespół Szkół w Lędzinach - Goławcu, Nadleśnictwo w Katowicach.  W trakcie warsztatów wszystkie organizacje uczestniczące przedstawiły problemy ekologiczne swoich regionów oraz sposoby ich rozwiązywania. Działania naszej szkoły w ramach projektu zaprezentowała p. Bożena Szczepańska. Uczestnicy z Polski zwiedzili część Parku Narodowego Muranska planina oraz zapoznali się z działaniami służb leśnych, które zmierzają do zapewnienia ochrony środowiska. Wymiana taka  nastąpiła także w trakcie lekcji, które uczestnicy mieli okazję obserwować w słowackich szkołach: ZS J.A. Komeńskiego oraz Literarne  Gimnazjum w Revucy.

          • W dniach od 22 do 26 października 2011 r. w Zespole Szkół w Lędzinach – Goławcu odbyła się druga wizyta projektowa w ramach programu Comenius Regio pt. Kontrasty o tematyce ekologicznej. Uczestnicy wizyty to pracownicy Urzędu Miejskiego w Revucy, Lasów Państwowych w Bańskiej Bystrzycy, nauczyciele Zakladnej Szkoły im. J.A. Komeńskiego w Revucy oraz Literarnego Gimnazjum (liceum) w Revucy. Goście zwiedzili Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Chleba w Radzionkowie gdzie osobiście mieli okazję upiec ekologiczny chleb oraz Browary Tyskie. Mieli także okazję obserwować dwie lekcje o tematyce ekologicznej poprowadzone przez nauczycielki Zespołu Szkół w Lędzinach: Celinę Majcherczyk – przyroda w kl. VI i Bożenę Szczepańską – język angielski w kl. I gimnazjum, która jest także koordynatorką projektu. Goście uczestniczyli także w warsztatach ekologicznych poprowadzonych przez pedagog Zespołu Szkół w Lędzinach Iwonę Janecką oraz w konferencji z pracownikami Urzędu Miasta Lędziny i Nadleśnictwa Katowice. W trakcie trwania całej wizyty wszyscy uczestnicy projektu doszli do wniosku, że należy jeszcze bardziej zwracać uwagę na problemy ekologiczne naszych regionów, a przede wszystkim trzeba prowadzić edukację ekologiczną na każdym etapie kształcenia zaczynając od najmłodszych. Ciekawą konkluzją spotkania był wniosek iż czasami należy spojrzeć w przeszłość i zaczerpnąć z jej mądrości aby lepiej zagospodarować przyszłość.

           

          GALERIA ZDJĘĆ